Cardano, Kendi ZK-Rollup’larına Sahip Olacak: Bu Ne Anlama Geliyor?

Cardano
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano’nun (ADA) DeFi ekosistemi, Cardano’nun ana ağı üzerindeki baskıyı azaltmak için hesaplamaları zincir dışına çıkaran kendi ölçeklenebilirlik çözümüyle karşımıza çıkacak.

Cardano ZK-Rollup’larına Sahip Olacak: Orbis Nedir?

Henüz hazırlık aşamasında olan bir Cardano ölçeklendirme çözümü olan Orbis, Project Catalyst’in Ideascale platformunda bir finansman belgesi yayınladı. Belgeye göre Orbis, Cardano’nun performansını ve geliştirme deneyimini önemli ölçüde ilerletme şansına sahip.

Diğer ZK tabanlı çözümlerde olduğu gibi, Orbis’teki işlemler de zincir dışı gerçekleşecek ve ardından kaynak açısından verimli bir mekanizma aracılığıyla Cardano’nun ana ağına aktarılacak.

Bu proje, zincir içi ve zincir dışı modüller arasında iki yönlü etkileşim gerektirmeyen bir tür sıfır bilgi kanıtı olan ZKSNARK’ları (sıfır bilgi ispatı) kullanacak şekilde ayarlanmıştır.

Açıklamaya göre, ekip, Cardano üzerinde Orbis’i geliştirmek ve başlatmak için 1 milyon dolarlık fon talep ediyor.

ZCash’in Halo Projesi Cardano’nun Performansını Artıracak!

Proje ekibi, Cardano’nun ilk stabilcoin ve DeFi merkezi olan Ardana’nın kurucusu Ryan Matovu tarafından yönetiliyor. Daha önce çeşitli kaynaklar tarafından yayınlandığı üzere Ardana, merkezi olmayan Cardano-Near köprüsüyle manşetlerde görülmüştü.

Cardano’nun Orbis’i, ana tema gizlilik odaklı blok zinciri olan ZCash (ZEC) tarafından geliştirilen ve stres testi yapılan bir teknoloji olan Halo 2’den yararlanacak.

Orbis ekosistemi yüksek oranda ölçeklenebilir olacak ve hatta kullanıcıların üzerine katman-3 çözümleri oluşturmasına da olanak tanıyacaktır.

Daha önce de bahsedildiği gibi, Cardano’nun topluluk üreticisi Project Catalyst, Cardano odaklı hazırlık aşamasındaki ürünler için en büyük destek girişimidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!