Cardano Kurucusu, Blockchain’in Hükümetlerin İşleyişini Değiştireceğini Söyledi!

cardano
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blok zinciri ve kripto para endüstrisi katlanarak ve hızla büyüdükçe, hükümetlerin nasıl çalıştığı da dahil olmak üzere, bildiğimiz dünyayı değiştirmek için birçok olanak sunuyor. Durumu en azından Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson böyle görüyor.

Bir finans şirketi uzmanı olan Brian McGleenon’un 14 Temmuz’da bildirdiğine göre, blockchain teknolojisi geleceği ‘radikal olarak’ değiştirebilir, dünya çapında daha iyi hükümet hizmetleri yaratabilir ve bunları birbirleriyle birlikte çalışabilir hale getirebilir. Hoskinson’a göre tam olarak bunu başarmayı planlıyor .

Finans şirketlerinden birinin The Crypto Mile’ ile yaptığı röportajda söylediği gibi :

“Küresel bir toplumda, tek bir aktörün kritik şeyler ve kaynaklar üzerinde tam kontrole sahip olmasını istemezsiniz. Kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin amacı, kamu malı olması gereken kaynakları almak ve dijitalleştirilebilirlerse, onları tamamen açık oldukları bir duruma getirmek ve temelde bunun üzerine işletmeler kurmaktır. Ancak altta yatan altyapı artık kontrol edilmiyor.”

Merkezi bir sistemde, “temelde bu kurallara tek bir kişi karar verir ve çoğu zaman, bunlar çok rekabete aykırı hale gelir. Bu durum aslında tüketici karşıtı hale gelir. Ardından sistemin “insanları incitmek veya insanları birçok piyasa başarısızlığına maruz bırakmak” ile sonuçlandığının altını çizdi.

Devlet Hizmetleri Radikal ve Şeffaf Olacak Mı?

Ev sahibinin gelecekteki küresel yapı hakkındaki sorusuna yanıt veren Hoskinson, ulus-devletin ortadan kalkmasını öngörmediğini, ancak “birçok devlet hizmetini alıp radikal şeffaflığa sahip bir yapıya [koyarak]” beklediğini söyledi.

Hoskinson’a göre, böyle bir dünyada, bir hükümetin tüm vergi gelirleri açık kaynak olabilir ve herkes bunu inceleyebilir ve paranın nereden geldiğini ve nereye gittiğini görebilir. Bunun sayısız faydalı etkisi olabilir:

“Günün sonunda daha az sürtüşme, daha az dolandırıcılık, daha az israf, daha az suistimal, daha fazla şeffaflık ve nihayetinde daha az güç konsolidasyonu var. (…) Eğer gerçekten izinsiz bir defterse, en yoksul kişi, en savunmasız kişi, Amerika Birleşik Devletleri başkanının sahip olduğu eşit erişime sahiptir.”

Son olarak, “insanlık tarihinde böyle bir zaman hiç olmadı” diye ekledi.

Bu arada, Hoskinson kısa süre önce Vasil hardfork’un planlanan kullanıma sunulmasının Cardano ağının akıllı sözleşme işlevselliğini olumsuz etkileyeceğini  iddia eden Twitter ‘trollerini’ eleştirdi.

Cardano Kurucusu, Blockchain’in Hükümetlerin İşleyişini Değiştireceğini Söyledi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.