Kazakistan Cumhurbaşkanı Kripto Para Madencilerinin Vergi Yükünü Artırıyor!

Kazakistan
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kripto madencilerine daha yüksek vergi oranları uygulamak için ülkenin vergi kanununda değişiklik yapan bir yasa tasarısını imzaladı. Vergi, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin çıkarılmasında kullanılan elektriğin miktarına ve ortalama fiyatına bağlı olacaktır.

Vergi Oranı Nasıl Olacak?

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, “Vergiler ve Bütçeye Yapılan Diğer Zorunlu Ödemeler Hakkında” ulusal yasada değişiklik getiren yeni bir yasayı ve Vergi Yasasının uygulanmasını kolaylaştıran ek yasayı imzaladı. Değişiklikler, kripto para madenciliği için farklılaştırılmış vergi oranları getiriyor.

Kesin vergiler, belirli bir vergi döneminde kripto para basmak için tüketilen elektriğin ortalama fiyatına göre belirlenecektir. Bir madenci kWh başına 25 tenge veya daha fazla (0,053 dolar) ödediğinde, kilovat saat (kWh) başına 1 Kazakistan tengesi (yazım sırasında yaklaşık 0,002 dolar) kadar düşük başlarlar ve elektrik tarifesi varsa 10 tenge’ye ulaşabilirler. 5 ila 10 tenge (0,011 – 0,021 dolar) aralığındadır.

Yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik enerjisini kullanan kripto çiftlikleri, maliyeti ne olursa olsun kWh başına 1 tenge ile en düşük vergi oranını ödeyecek. Bu ek ücret, Orta Asya ülkesinde geçen yıl boyunca artan bir güç açığı gördükten sonra 1 Ocak 2022’de uygulanmıştı. Kıtlıklar, Çin’in Mayıs 2021’de sektörü çökertme kararını izleyen kripto madencilerinin akınına bağlandı.

Amaç Ulusun Güç Şebekesindeki Yükü Azaltmak!

Kazakistan, soğuk kış aylarında elektrik arzına kısıtlamalar getirerek ve bölgelerinde kripto para basma tesislerini kapatarak kripto para madenciliğini de sınırlamaya çalıştı. Tedbirler, bazı şirketleri diğer maden sıcak noktalarına taşınmaya veya ekipmanlarının önemli bir bölümünü ülke dışına taşımaya zorladı.

Şubat ayında Başkan Tokayev, ilgili makamlara Kazakistan’da faaliyet gösteren tüm kripto para madencilerini tespit etmelerini ve vergilerini artırmalarını emretti. Nisan ayında, devlet denetçileri, yararlanmamaları gereken vergi avantajlarından yararlandıkları iddia edilen madencilik işletmelerinin peşine düştü.

O ay, Kazakistan hükümeti madenciler için vergi yükünü artırmaya hazırlandığını duyurdu ve ilk tekliflerden biri yeni oranı basılan kripto para biriminin değerine bağlamaktı. Resmi açıklamalara göre, yeni vergi kurallarının elektrik şebekesi üzerindeki yükü dengelemesi ve madencilik için yerli olarak üretilen elektrik tüketimini caydırması bekleniyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kripto Para Madencilerinin Vergi Yükünü Artırıyor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.