CBDC Raporunda Bitcoin ile İlgili İlginç Karar Çıktı!

cbdc
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasanın önde gelen Bitcoin (BTC) fon yöneticisi olarak bilinen Grayscale Investments, yakın zamanda ilginç bir açıklamaya imza attı. Grayscale Investments’a göre CBDC (merkez bankalarının dijital para birimleri) ile Bitcoin değiştirmenin yanlış olduğunu ön gördü.  

Lider kripto para fon yöneticisi Grayscale Investments’in yakın bir zamanda yayınladığı raporda, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile Bitcoin’in arasında bazı temel farklılıklar olduğunu söyledi. Ayrıca raporun içinde Grayscale Investments fon yöneticisine göre geleneksel ödemelerin dijital altyapıyı yükseltme eğiliminde olduğunu vurguladı. Yayınlanan raporun devamında ise şu sözler dile getirildi: 

‘’Merkez bankası dijital para birimleri bazen Bitcoin gibi paralar ile anılıyor. Kripto paralar ile merkez bankası dijital paraları eş anlamlı ya da birbirlerinin yedeği olarak gözüküyor. Fakat kripto para birimlerinin herhangi bir merkeze bağlı olmaması olayı tamamen değiştiriyor. Bu anlamda CBDC ödeme altyapısını yükseltmeyi deniyor. Bitcoin ise ödeme altyapısını zaten yükseltmiş durumda. Merkez bankası dijital para birimleri iyi bir ivmelenme kazanırsa, Bitcoin ve türevlerininde değer görmesini destekleyebilir.’’ 

Raporu hazırlayan ve yazan Grayscale Investments araştırma direktörü Philip Bonello, ‘’merkez bankası dijital para birimlerinin dijital versiyonları var ve çoğunun korunduğunu biliyoruz.’’ açıklamasını yaptı. 

Bonello, ‘’Başarılı bir CBDC, vatandaşlar için daha bütünleyici yapıda olacaktır. Bir merkezden kontrol edilmesi ve dijital ortamda deftere kayıt altına alınması sayesinde müşteri tanınmış olacaktır. Aynı zamanda kara para aklama olayının önüne geçilecektir. 

Fakat bu defterlerin merkez bankası dijital para birimleri ile görülebilmesi ve aynı yerden yönetilmesi gizlilik kaygısını da ortaya çıkaracaktır.’’ dedi. 

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers da güncel finansal sisteminin iyi şekilde gizlilik oluşturduğunu savundu ve ekledi: 

‘’Hükümetler için en az önemlisi toplam paraya sahip olabilme, transfer etme ve  iş yapma yeteneği gibi gözüküyor. Ancak merkez bankası dijital paraları için durum daha farklı. Burada daha küçük ve daha büyük oyuncular bulunmaktadır. Aradaki dengeyi kurmak ve eşitlemek anonim finansın geliştirmesini zorlaştırır.’’ 

Bonello’ya göre CBDC ile beraber finansal altyapı iyileşecek. Elbette büyük ölçekli değişikliklerin bazı zorluklar çıkaracağını belirtti ve sözlerine de şu şekilde devam etti: 

‘’Operasyonel değişiklikler yüz milyonlarca insanın dijital cüzdanını gözetim altına almak anlamını taşır. Yeni yönetim ve politika uygulamaları bunları gerektirir. Sonuç olarak paranın kontrolü, muhasebesi ve hareketlerinin yönetilmesi ciddi değişimlerin temsil edilmesine yol açacaktır.’’ 

CBDC para politikasında düzeltme yapmaz 

Grayscale Investments araştırma direktörü Philip Bonello raporun devamında, eski ödemelere göre daha avantajlı olduğunu vurguladı. Ayrıca ek olarak:

‘’Bir merkez bankası para birimini sayısal ortama taşısa da para politikasında hiçbir değişiklik yaşamayacaktır. CBDC kodlanmış mantıkla çalışması avantaj getirecektir. Merkez bankasının yeni bir para birimi ortaya koyması ve bireysel varlıkların üzerinde etkili oranlar belirlemesi daha çabuk ve kolay gerçekleşecektir.’’ 

Philip Bonello Bitcoin’e de değinerek, ‘’Dijital doların çıkması kripto para birimini bitirmeyecektir.’’ cümlesine vurgu yaptı. Son olarak Bitcoin ile ilgili ifadelerinin devamında:

“BTC, herkesin depolamasına izin veriyor. Herhangi bir sansür, aşağılama içermiyor. Fakat CBDC’ler belli adresleri sansürleme yetkisine sahip. Merkez bankalarında bulunan para politikasını kontrol edebilir. Sonuç olarak dijital bir dolar, Bitcoin’in yerine geçebilir.”

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.