Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Küresel CBDC Çerçevesinin Oluşturulması İçin Çağrıda Bulundu

xi-jinping
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, dijital para birimi için uluslararası bir düzenleme çerçevesi için mücadele ediyor.

Çin proaktif bir yaklaşım içerisinde olmalı

Çin Devlet Başkanı, 31 Ekim’de yayınlanan ‘Ulusal Orta ve Uzun Vadeli Sosyal ve Ekonomik Stratejiler Üzerine Sorunlar’ başlıklı resmi bir açıklamada, Asya’daki güç merkezini dijital para birimi için küresel bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya aktif olarak katılmaya çağırdı.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Xi, “İvmeden yararlanmalı ve ekonomimiz, toplumumuz ve hükümetimiz dahil çeşitli alanların dijitalleşmesini hızlandırmalı. Ayrıca dijital para birimi ve dijital vergi üzerine uluslararası düzenleyici çerçevenin oluşturulmasına proaktif olarak katılmalıyız” dedi.

Özellikle, Xi’nin güçlü sözleri, Çin merkez bankasının ulusal dijital para birimini – dijital yuan – yasallaştırmasını sağlayacak önerilen bankacılık yasasını kamuoyuna açıklamasından ve ülkedeki diğer yuan sabitlenmiş tokenları derhal yasaklamasından günler sonra geldi.

Geçen yıl Ekim ayında Çin’in Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Sistemi (DCEP) olarak adlandırılan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmaya hazırlandığı bildirilmişti.

Aynı şekilde, bu yılın başlarında, COVID-19 salgınının başlangıcı, Çin hükümetinin bir CBDC başlatma konusundaki iddialı planlarını biraz raydan çıkardı. Ancak şu anda Çin’de sağlık krizi yatıştığı için, CBDC projesiyle ilgili işler yine tam olarak hareket ediyor.

Çin’in iddialı CBDC projesi

Nisan ayında, Çin’in DCEP’inin Mayıs’ta Suzhou kentindeki işçilere verileceğini belirten raporlar çıktı. Özellikle, çalışanların yaklaşan ulaşım sübvansiyonlarının bir kısmını DCEP’te alacaklarından bahsedildi.

Bunun ardından Çin merkez bankası, CBDC projesini hızlandırmak için hükümet ve özel kuruluşlarla çeşitli ittifaklar kurdu.

Ağustos ayında, Çin’deki daha fazla şehirde dijital yuan’ı pilot uygulama olarak kullanma planlarının olduğunu ve CBDC için bir politika tasarımının 2020’nin sonunda tamamlanacağını belirten haberler yapıldı.

Aynı ayda, dijital yuanın büyük işlemler için kullanıldığını belirten yaygın iddialara karşı, CBDC denemesinin büyük ölçüde perakende işlemlere odaklandığı da ortaya çıktı.

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Çin CBDC’sinin gelişme hızı, komşu Asya ülkelerini de CBDC alanına girmeleri konusunda etkiliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!