çin merkez bankası

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Çin Merkez Bankası, Blockchain Tabanlı Finans Platformu Önerdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Merkez Bankası, Büyük Körfez Bölgesi için Blockchain teknolojisi kullanılacak olan Blockchain tabanlı yeni bir finans platformu kurulmasını önerdi.

Büyük Körfez Bölgesi ise Guangdong, Hong Kong, Macao gibi Çin’e bağlı özel yönetim bölgelerini kapsıyor.

çin merkez bankası
Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi

Çin Merkez Bankası, resmi bir belge yayınladı

Çin merkez bankası yetkilileri yakın bir zamanda bir toplantı düzenlediler ve bu toplantıda Blockchain tabanlı bir finans platformunun geliştirilmesini öneren resmi bir belge yayınlandı.

Bu resmi belgeye, Çin Merkez Bankası (BOC), Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu (CBRC), Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) ve Döviz Bürosu (SAFE) olmak üzere bu 4 kuruluş katkıda bulundu.

Bu dört kuruluş, yayınladıkları belgede, küresel ticaret ve finansın altını çizerek, Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi’nin inşaatının en iyi nasıl finanse edileceği konusunda görüşlerini belirttiler.

Sınır ötesi ticaret bilgilerinin üçüncü taraf müdahalesi olmadan paylaşılması

Bölgede daha iyi finansal teknoloji geliştirme ve uygulama için sunulan öneride, ülkenin “yasal uygunluk ve ticari gönüllülük öncülüğünde” Blockchain destekli ticaret finansmanı bilgi hizmet platformu kurulması gerektiği ifade ediliyor.

Kurulması önerilen bu platformun, katılımcı bankaların sınır ötesi ticaret yapanlara ilişkin bilgileri güvenilir bir kaynakla ve güvenli şekilde paylaşmalarına yardımcı olacağı belirtiliyor.

Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan altyapısı ile üyeler arasında ticaret bilgileri paylaşımları yapılırken herhangi bir üçüncü tarafın müdahalesine gerek kalmaz. Dolayısıyla bu özellik, aslında kurulması önerilen “ticaret finansı bilgi platformu” için gayet güvenli ve şeffaf bir temel sağlıyor.

Adı geçen kurumlar imzaladıkları ortak belgede, pazarlama, risk önleme ve finansal denetimde yapay zeka ve büyük veri kullanımını da öneriyor.

Çin, Blockchain teknolojisini yakından takip ediyor

Blockchain konusunda Çin, diğer ülkelerin çoğundan daha hızlı ayak uyduruyor ve bu yeni teknolojiye yönelik hamleler yapıyor. Hem yerel hem de merkezi hükümetler ise sürekli olarak çeşitli sanayi sektörlerini bozmaya çalışıyorlar.

Çin hükümeti, Nisan ayında, Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde elektronik sertifikalar ve lisanslar sağlamak amacıyla ilk Blockchain platformunu başlatmıştı.

Bunlarla kalmayan Çin, ayrıca son zamanlarda dünyanın her yerinden şirketlerin Blockchain uygulamaları geliştirmesine ve çalıştırmasına izin veren “Blockchain tabanlı bir hizmet ağı” oluşturdu.

Ayrıca, dün Finansal Teknoloji Komitesi ile yaptığı toplantıda Çin Halk Bankası’nın vali yardımcısı Fan Yifei Çin devletini Blockchain teknolojisini benimseme stratejisini hızlandırmaya davet etti.

Çin Merkez Bankası, Blockchain Tabanlı Finans Platformu Önerdi!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!