Çin Merkez Bankası, Yeni Kripto Para Birimine Liderlik Yapacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yayınlanan raporlara göre, Çin merkez bankası yeni kripto para biriminin (CBDC) ilk testini yapmayı planlıyor.

Yerel haber ajansı Caijing’in 9 Aralık’taki haberine göre, CBDC için ilk deneme 2019’un sonundan önce Shenzhen şehrinde yapılacak ve Suzhou şehrini de kapsama ihtimali var.

Bankalar kripto para birimi için adeta “at yarışında”

Çin Merkez Bankası’nın yardımıyla, Çin Halk Bankası (PBoC), Çin’in diğer dört büyük bankası ve China Telecom gibi büyük finans şirketleri yeni kripto para ile ödeme işlemlerini test edecekler.

Caijing’in açıklaması şu şekilde: “İlk adım, doğrulama alanını, olası senaryoları ve hizmet kapsamını akla uygun bir biçimde belirlemek olacak. Sonrasında kripto paramızın tanıtım ve uygulamasını istikrarlı bir şekilde sürdüreceğiz.”

Makalenin devamına göre:

“Önceki denemeden farklı olarak, bu denemede banka sistemiyle yetinmeyip, gerçek hayatta karşılaşılabilecek (ulaşım, eğitim, tıbbi tedavi vb.) senaryolarla da ilgileneceğiz. C-end kullanıcılarına erişim sağlayıp sık sık uygulama üreteceğiz.”

Shenzhen’de, Çin Halk Bankası “at yarışı” olarak tanımladığı bu durumu destekliyor. Her banka kripto para birimini ayrı bir şekilde idare edecek ve bu rekabet ortamıyla birlikte, kripto paranın gelecekte daha kolay kabul görmesi sağlanacak. Makalede diğer yerlerin de bu denemeye katılım göstermesi gerektiğinden bahsedildi fakat kesin ayrıntılar belirtilmedi.

Çin Halk Bankası dünya yarışını kazandı

Çin Halk Bankası kripto para birimini kullanan ilk banka olacak ve Çin’in bu yıl yürüttüğü finansal teknolojiyi benimseme çalışmalarına katkı sağlayacak. 

Bu kripto para biriminin üzerine zaten birkaç yıldır çalışılıyordu. Dolayısıyla Pekin, Ekim ayında Blockchain teknolojisinin kullanımını resmi olarak onayladığında zaten ilerlemiş bir aşamadaydı. 

Yapılan analizler planlarda büyük bir düğüm noktası olduğunu gösteriyor ve bu kripto para birimini eleştirenlerin sayısı çok.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!