Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. CoinShares Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirörs, Bitcoin Hakkında Konuştu!

CoinShares Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirörs, Bitcoin Hakkında Konuştu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Avrupa’daki jeopolitik gerilim o kadar yükseldi ki, egemen bir ülkenin işgaline ve şu anda kendi topraklarında sürmekte olan bir savaşa dönüştü.

Batılı ülkelerin çoğunun Rusya’ya Ukrayna’yı işgali yüzünden, SWIFT’den ihraç etme, ülkedeki işletmeleri çekme, her türlü ekonomik bağları kesme vb. dahil olmak üzere sahip oldukları yollarla yaptırım uyguladığını gördük. Kripto para borsalarından da Rus müşterilere hizmet vermeyi durdurmaları istendi.

Bu çalkantılı ekonomik ve jeopolitik iklimin ortasında, Bitcoin ve kripto para birimleri genel olarak apolitik ve geleneksel finansla ilişkisiz alternatif bir varlık olarak lanse edildi. CoinShares’in Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirörs konuyla ilgili açıklama yaptı.

Riskli ve Risksiz Varlıklar

Sayın Demirörs’ün söylediklerine girmeden önce, riskli ve risksiz varlıkların ne olduğunu açıklamaya değer.

Riskli ve risksiz varlıkların, risk duyarlılığı kavramıyla veya başka bir deyişle, mevcut ekonomik paradigmada yatırımcıların mevcut risk toleransı ile çok ilgisi vardır. Riskli durumlarda, yatırımcılar yüksek bir risk iştahına sahip olma ve piyasadaki belirli varlıkların fiyatlarını artırma eğilimindedir.

Öte yandan, riskten kaçınma durumlarında, riskten daha fazla kaçınırlar ve bazı varlıkları satma eğilimi gösterirler.

Şimdi, hangi varlıkları satacakları, bu varlıkları elde tutmanın ne kadar riskli olduğuna inandıklarına bağlı. Bu nedenle, riskli bir varlık, risksiz bir varlığa kıyasla daha riskli olacaktır. Tutmak normalde daha iyi bir getiri vaadini taşırken, ekonomik çalkantı sırasında tutmak da daha önemli bir olumsuzluğa neden olabilir.

Artık bunu netleştirdiğimize göre, mevcut ekonomik ortamın en hafif tabirle belirsiz olarak kabul edilebileceğini belirtmekte fayda var. Dünya küresel bir pandemiden çıkıyor, ABD artan enflasyonla mücadele etmek için faiz artırımlarını düşünüyor, işletmeler yeni paradigmalarla karşı karşıya ve hepsini tamamlamak için Avrupa’da gerçek bir savaş yaşanıyor.

Peki, bu durum Bitcoin için ne anlama geliyor?

Bitcoin Risksiz Bir Varlık Olacak

CoinShares’in Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirors, Bloomberg Crypto’ya verdiği demeçte, zorlukları yalnızca Ukrayna’daki savaşla sınırlamadan son birkaç haftayı dünyada olup bitenlerle özetledi.

“Bence çok ilginç bir kaç hafta oldu. Bu çatışma sadece Batı ve Doğu Avrupa’da değil, aynı zamanda son zamanlarda Kanadalı kamyoncuların bankacılık sistemine erişimlerinin kesilmesiyle de karşılaştık.

Bitcoin ve kripto para birimi hakkında çok fazla konuşmanın olduğu bir örnekti.”

Süper güçler tarafından verilen savaşların gerçekten kurbanı olan vatandaşların ilk kez bir seçenekleri olduğuna dair artan bir küresel farkındalık olduğunu savundu.

“Bitcoin ve kripto para birimleri politik olmayan küresel paralardır ve yine, sadece Rusya’da Ukrayna’da artan ticaret faaliyetini görmekle kalmıyoruz aynı zamanda insanlar etrafta neler olup bittiğine bakarken ABD’den gelen çok sayıda ticaret faaliyeti görüyoruz. 

Belki de bu, Bitcoin’in artık riskli bir varlık olmaktan çıkıp potansiyel olarak zaman içinde risksiz bir varlık haline gelmesinin başlangıcıdır.”

Doğal olarak Demirörs, bu ilişkiyi kesin olarak kanıtlamak için birkaç haftanın kesinlikle yeterli olmadığını, ancak önümüzdeki ayların ve yılların verilerinin tezin oluşturulmasına yardımcı olacağını umduğunu da açıkladı.

CoinShares Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirörs, Bitcoin Hakkında Konuştu!
Yorum Yap
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!