BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
BTC
$63,946.28
ETH
$3,859.26
XRP
$1.10
LTC
$187.08
LINK
$26.06
BNB
$485.24
XTZ
$6.67
EOS
$4.48
NEO
$42.66
$63,942.54
+2.15%
$3,857.31
+0.86%
$1.10
+0.55%
$186.99
-1.95%
$1.00
0%
$1,416.83
+0.86%
$254.50
-1.91%
$52.51
-1.5%
$145.74
+1.09%

Saldırıya Uğrayan Bitcoin Borsası Cryptopia’da Mağdurlar Paralarına Ulaşılabilecek mi?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yeni Zelanda kripto borsası Cryptopia’nın tasfiye memuru, yıl sonuna kadar hacklemeden dolayı mağdur olanlar için bir portal açmayı planlıyor.

Artık feshedilmiş borsa Cryptopia’nın tasfiye memuru, 2020’nin sonuna kadar talep kayıt sürecini başlatmayı planlıyor.

Borsa, 2019’daki bir hack nedeniyle 17.85 milyon $ değerinde kripto para kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Son mahkeme emri, Cryptopia hesap sahiplerine alacaklılara göre öncelik verdi.

Cryptopia’da kayıt talep süreci

Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia’nın tasfiye memuru olan muhasebe firması Grant Thornton, bugün talep kayıt sürecini 2020’nin sonuna kadar açmayı planladığını duyurdu.

Cryptopia bir hack nedeniyle 17.85 milyon $ değerinde kripto para birimini kaybetti ve Mayıs 2019’da tasfiye sürecine girdi.

Şirket hesap sahipleri için bir güncellemede “Beklenti, talep sürecinin yıl sonuna kadar [kara para aklamayı önleme süreci] ile açılacak olmasıdır. Bu iki aşama tamamlandığında, geri dönüş sürecinin de takip edilmesini bekliyoruz” diyor.

Bu hamleyi yapmak için firma, borsanın eski müşterileri tarafından varlıkları talep etmek üzere bir prosedür hazırladı. İkincisinin, hesaplarını ve diğer verileri özel bir portalda doğrulaması gerekecektir. Bu süreç tamamlanana kadar, Grant Thornton ödemelere devam edemeyecek.

Coinzilla Banner (728x90)

Grant Thornton “Hesap sahiplerinin paralarını iade etmek için borsayı yeniden açamayız. Borsa hacklendi ve saldırının kaynağı hala bilinmiyor. Yeni Zelanda Polisi tarafından konu araştırılıyor” vurgusu yapıyor.

Grant Thornton, hack nedeniyle tasfiye memurunun mutabakat sürecini gerçekleştirmeden önce tüm kripto paraları “hacklenmemiş bir ortamda” yeniden güvence altına aldığını belirtti.

Birazcık umut ışığı

Grant Thornton, varlıklarını geri almak için tüm Cryptopia hesap sahiplerinin, yeni Zelanda’da yasal bir zorunluluk olduğu için, bir müşterinizi tanıma prosedürünü (hack öncesinde zaten yapmış olsalar bile) üstlenmeleri gerektiğini ekledi.

Ek olarak, kriptoları saldırıdan etkilenmeyen kullanıcılar bile koinlerini henüz alamadılar.

Firma, “Müşteri veri tabanı ile borsanın cüzdanlarında tutulan kripto varlıkları arasında detaylı bir mutabakat süreci gerçekleştirilmediğinden, hesap sahiplerinin kripto para bakiyelerinin her bir kripto para için gerçek varlıklarla eşleşeceğini teyit edemiyoruz” diyor.

Tasfiye memuru ayrıca hesap sahiplerine, sürecin şu anda şirket varlıkları ile finanse edildiğine ve “hesap sahiplerinin varlıklarının iade edilmesinin maliyetlerinin tahsisinin Mahkemenin daha fazla yönlendirmesine tabi olacağına” dair güvence verdi.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Hırsızlığın arkasında kimin olduğu veya nasıl başardıkları hala belirsizliğini koruyor. Ancak Cryptopia’nın kurucusu Adam Clark daha önce içeriden bir işten şüphelendiğini söylemişti ve bu belki de parayla ilgili bile değildi.

“Bir hacker bir şekilde her şeyin nerede olduğunu biliyordu. Birisi tüm anahtarlarla içeri girdi ve çıkarken günlükleri sildi” diyen Clark “İzlenemeyen para birimini almadılar. Parayı harcamak değil, şirketi cezalandırmakla ilgiliydi. Doğrudan erişimleri vardı” ifadesini kullanıyor.

Gelinen noktada  en azından hesap sahipleri için bir miktar geri dönüş olacak.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.