Cumhurbaşkanı Erdoğan Metaverse Hakkında Açıklamalarda Bulundu!

Metaverse
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde sizlere BİTCOŞAR ailesi olarak bildirdiğimiz Forum Metaverse toplantısı bugün gerçekleşti. Ak Parti Genel Başkanı Ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da açıklamalar yaptı.

Söz konusu etkinlik için ”Bu siyaset tarihinde bir ilk” sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Gerçek şu ki; dünya dijital teknolojiler üzerinde inşa edilen yeni bir döneme doğru dolu dizgin gidiyor.  Ülkelerin yöneticileri olarak bizlere düşen görev, kendi insanlarımızı, gençlerimizi özellikle de bu kaçınılmaz geleceğe en doğru, güvenli, güçlü, donanımlı şekilde hazırlamaktır. Henüz başlangıç aşamasında bir teknoloji olan Metaverse konulu toplantı yapıyor olmamızın sebebi budur.” şeklinde sözlerine ekledi.

Dijital Dünyalar İçin Hukuki Düzenlemeler Yapılmalı!

Meta dünyasını ve tüm dijital dünyaları kendi medeniyet birikimimize göre üretmemiz, düzenlememiz gerektiğini söyleyen Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

”Biz teknolojinin alt yapısını üretmenin yanında önce kendimizin, ardından etki alanımızın, nihayetinde de dünyanın kullanabileceği içerikler üretilmesini, platformlar kurulmasını sağlamak istiyoruz. Asıl amacımız ise bu üretimi kendi medeniyet birikimimizin, kendi kültürümüzün, değerlerimizin üzerinde inşa etmektir. Bugün dijital dünyanın ne kadar kötü bir görünüme sahip olduğunu en iyi işin içindekiler biliyor. Evlatlarımızı her türlü kötü alışkanlıklara sürükleyecek nice mecrayı, tuzağı, batağı bir kenara bırakıyorum, sadece kartel haline gelen sosyal medya platformlarının hukuki ve ahlaki sınır tanımayan tasarrufları bile tek başına bu alanda kendi yolumuzu çizmemiz gerektiğinin en somut ifadesidir.

Siber ve dijital alanda işlenen suçlar karşısında küresel şirketlerin keyfi tasarrufları ile karanlık amaçlara hizmet eden algoritma düzenlemeleri burada sadece gücün, paranın, sapkın yönelimlerin borusunun öttüğü bir düzenin hakim olduğuna işaret ediyor. Madem artık giderek büyüyen bir dijital ekonomi gerçeği, dijital kültür hakikati var, öyleyse ülkelerin tamamının uzlaşma ile kabul edip, arkasında duracağı bir dijital hukuk düzeni kurulmadan bu sorunların çözümü mümkün değildir. Bize düşen, bu kaotik dijital iklimde öncelikle kendi insanlarımıza, evlatlarımıza sahip çıkmak, aynı zamanda onların küresel gelişmelerin içinde, hatta önünde yer almalarını sağlayacak imkanları oluşturmaktır.”

Metaverse Gibi Mecralar Yaşamımızın Vazgeçilmez Bir Parçası Olacak!

Metaverse gibi tüm dijital dünyaların hayatımızda artık sürekli var olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mart gününü dijital teknolojilerin baharı olarak nitelendirdi. Bu konudaki sözleri ise tam olarak şu şekilde:

”Bugün burada dijital teknolojilerin Nevruz’u diyebileceğimiz Metaverse hakkında konuşmak, tartışmak üzere bir aradayız. Bu siyasette bir ilk. Bu ilki başaran Bilgi ve Teknoloji Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz. Kendi kuşağıma mensup insanlar için söylüyorum; 5 nesilde dünyanın yaşadığı değişim gerçekten çok büyüktür. Dedelerimizin hayat biçimleri hatta 10 asır önceki ataları ile neredeyse aynıydı.

Çocukluğumuzda, gençliğimizde geleceğin dünyasına dair tasavvurların aynı değilse bile benzer şekilde hayat geçirildiğini gördük. Torunlarımız ise konuya hakimiyetlerinin zenginliği ile bizim anlayabileceğimizin çok ötesinde bir dünyada yaşıyorlar. Metaverse ve benzeri mecralar, belki torunlarımızı aşıp da onların çocuklarının hayat biçimlerinin ayrılmaz parçası olacaklar. Bu süreç 5G, 6G gibi yeni altyapı teknolojilerinin hızla inşa edilmesini gerektiriyor. Böylesine büyük yatırımların öyle kısa sürede gerçekleştirilmesi mümkün değildir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Metaverse Hakkında Açıklamalarda Bulundu!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.