featured

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ekonomi Alarm Veriyor: Merkez Bankası Faizi Artırırsa Kredi Kartı Faizleri Uçacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu haftanın başında, Türk Lirası’nı güçlendirmek amacıyla Merkez Bankası tarafından bankalara yeni KKM talimatları gönderilmişti. Bu gelişmelerin ardından ekonomi yönetimi, Türk Lirası’nın güçlendirilmesi konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın politika faizinde 250 ila 500 baz puan arasında bir artış yapabileceğini öngörüyor. Bu artışın, doğrudan kredi kartı faiz oranları ve gecikme faizlerini etkilemesi nedeniyle, vatandaşların dikkati de kredi kartı faizlerine çevrilmiş durumda.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyebilecek Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri (18 Eylül)

gaye erkan
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan‘ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından faiz artış trendi başlamıştı. Bugün alınacak kararlar büyük bir merakla bekleniyor. Şimdi gözler, Merkez Bankası’nda. Bugün, Para Politikası Kurulu (PPK), Eylül ayı Faiz Kararı için bir araya gelecek. Hafta başında, Türk Lirası’nı güçlendirmek amacıyla bankalara talimatlar gönderilmişti.

Bu kararla birlikte, TL mevduat faizlerinin yüzde 45-50 bandına çekilmesi bekleniyor. Bugün toplanacak PPK’da faiz artışı yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Tahminlere göre, artış 250 ila 500 baz puan arasında olacak. Genel olarak 500 baz puanlık bir artış bekleniyor, ancak 600 baz puanlık bir artışın da mümkün olduğuna dair tahminler mevcut.

Merkez Bankası faiz artışının kredi kartı faizlerine etkisi

Merkez Bankası’nın faiz artışının ilk etkileri, politika faizine yakın olan faiz oranlarında gözlemleniyor. Bu bağlamda, kredi kartı faizleri ve nakit çekim faizleri öne çıkıyor. Kredi kartlarına uygulanan en yüksek faiz oranı, referans faiz oranı temel alınarak belirleniyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin 30.000 Dolara mı Uçuyor?

Referans faiz oranının belirleyicisi ise politika faiz oranıdır. Bu referans oranın hesaplanmasında özel bir model kullanılıyor. Haziran ayında referans faiz oranı yüzde 0,81 olarak belirlenmişken, kredi kartı faiz oranı yüzde 1,36 ve gecikme faizi yüzde 1,66 seviyesindeydi.

500 puanlık faiz artışı yapılırsa kredi kartı faizi yüzde 3,26 olacak!

Ağustos ayındaki faiz artışıyla birlikte politika faizi yüzde 25 seviyesine çıktı. Böylece referans faiz yüzde 2,26’ya çıkarak kredi kartı işlemlerinde uygulanan faiz yüzde 2,81’e, gecikme oranı yüzde 3,11’e ve nakit çekimlerde kullanılan faiz yüzde 3,57’ye yükseldi.

İlginizi Çekebilir: Arthur Hayes, Bitcoin’in (BTC) 70.000 Doları Aşacağını İddia Ediyor: İşte Detaylar!

Bugün PPK toplantısında politika faizinde 500 baz puanlık bir artış yapılırsa, politika faizi yüzde 30 seviyesine yükselecek. Bu durumda referans faiz oranı yüzde 2,26’dan yüzde 2,71’e çıkacak. Kredi kartlarına uygulanan faiz yüzde 2,81’den yüzde 3,26’ya çıkacak. Gecikme faizi yüzde 3,56 olacak. Kredili mevduat hesabı gibi nakit çekimlerdeki faiz ise yüzde 4,02 seviyesine çıkacak.

Eğer 600 baz puanlık bir artış olursa, politika faizi yüzde 31 olacak. Referans faiz yüzde 2,80 olurken, kredi kartlarına uygulanan faiz yüzde 3,35’e, gecikme faizi ise bu durumda yüzde 3,65’e yükselecek. Nakit çekimlerdeki faiz ise yüzde 4,11’e yükselecek.

Ekonomi Alarm Veriyor: Merkez Bankası Faizi Artırırsa Kredi Kartı Faizleri Uçacak!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!