El Salvador Ülkesinde Bitcoin Artık Resmen Yasallaştı
El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

El Salvador Ülkesinde Bitcoin Artık Resmen Yasallaştı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El Salvador ülkesi planladıklarına uygun olarak ilerleyerek Bitcoin’i yasal bir para olarak kabul etme sözünü yerine getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkede resmi olarak yasal olması için hazırlanan yasanın süper bir çoğunluk kararıyla kabul edildiğini Twitter hesabında paylaştı.

Meclisin toplam 84 oyundan 62’sini alarak Bitcoin (BTC) resmi olarak ülkede artık yasal hale geldi.

Merak edenler için Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul edilmesi demek, hiç kimsenin BTC’yi ödeme için reddetme hakkına sahip olmadığı anlamına gelir.

Pek çok ülkede BTC kabul eden birçok aracı ve sağlayıcı kurum olmasına rağmen, El Salvador bunu ulusal düzeyde yapan ilk ülke oldu.

Bu hareket, BTC’yi bir para birimi olarak daha da meşrulaştırıyor ve birçok uzman, diğerlerinin de aynı şeyi yapması için bu hareket öncü olacağına inanıyor.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan doğrudan TL yatırıp, TL çekebilir ve TL ile kripto para al-sat yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin yasa tasarısı Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 90 gün içerisinde yürürlüğe girecek. Onaylanan yasa tasarısında ise şu maddeler dikkat çekti:

  • Ürünler artık BTC ile fiyatlandırılabilecek.
  • Vergiler BTC ile ödenebilecek.
  • BTC işlemlerinden sağlanan gelirlerden sermaye kazancı vergisi alınmayacak
  • Amerikan doları Bitcoin fiyatı için referans para birimi olmaya devam edecek.
  • Bitcoin her ekonomik unsur yani her ticari işletmede ödeme aracı olarak kabul edilecek.
  • Hükümet, kripto para işlemlerini etkin kılabilmek için “alternatifler sağlayacak”

Tasarının en önemli maddesi ise ülkede her ticari işletmenin Bitcoin ödemelerini kabul etmesinin zorunlu hale getirilmesi olarak görülüyor. Bununla beraber hükümet BTC’de volatilite (oynaklık) problemini minimuma indirmek için Bitcoin’in anında Amerikan dolarına dönüştürülebilir olmasını sağlayacak.

El Salvador Ülkesinde Bitcoin Artık Resmen Yasallaştı

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!