Twitter

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Elon Musk Twitter’ı Satın Alıyor! Kesinleşti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk, spam botlarını etkisiz hale getirmek ve Twitter’ı dijital bir şehir meydanına dönüştürmek için iddialı bir adım attı.

Uzun zamandır ortalıkta dönen söylentiler doğru çıktı. Twitter, Tesla CEO’su Elon Musk’ın tüm şirketi devralmak ve özelleştirmek için yaptığı 44 milyar dolarlık teklifi kabul ettiğini duyurdu.

Twitter ve Ünlü Ceo Elon Musk Anlaşmaya Vardı!

Wall Street Journal’a göre Twitter, bir sosyal medya devinin böylesine düşmanca bir şekilde ele geçirilmesinin etiği üzerinde birçok kişiyi kutuplaştıran anlaşmayı çözmek amacıyla uzun süredir çalışıyordu.

İlk başta Twitter büyük bir Suudi Arabistanlı prensin ve aynı zamanda yatırımcının, Musk’ın teklifini Nisan ortasında reddetmesiyle teklife karşı çıkmıştı. O zaman, Twitter’ın “iç değeri” veya “büyüme beklentileri” ile eşleşmediğini sebep olarak sunmuştu.

Buna cevaben Musk ise, şirketinin gazetecilik ifade özgürlüğü konusundaki görüşleri hakkında bir soruyla karşılık verdi. Ne olursa olsun bu, iki hafta önce SEC başvurusunda “dünya çapında özgür konuşma platformu” olabileceğini söylediği Twitter’ı satın almak için birincil motivasyonu oldu.

Pazartesi günü Twitter’da “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Tesla CEO’sunun teklifi, bu ayın başlarında şirketteki yüzde 9,2 hissesini açıklamadan önce Twitter’ın hisse senedi fiyatına göre yüzde 38’lik bir primdi. Geçen hafta satın alma için 46,5 milyar dolar bir borç ve marj kredisinden 25,.5 milyar dolar ve de kendi hazinesinden 21 milyar dolar daha temin ettiği bildirildi.

Twitter’ın hissesi o zamandan beri yükseldi. Ve bu yazı yazılırken 51,60 dolar seviyelerinde bulunuyor. Sadece bugün, şirketin değeri NYSE’de yüzde 5 artış gerçekleştirdi.

Bununla birlikte, Twitter’ın bağımsız Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor son basın açıklamasında satın alma işlemini “Twitter hissedarları için ileriye dönük en iyi yol” olarak değerlendirdi.

Elon Musk’ın favori kripto para birimi olan Dogecoin de Twitter anlaşmasının sonuçlandığına dair söylentiler üzerine bugün yüzde 26 gibi çarpıcı bir yükseliş kaydetti.

Elon Musk Kontrolde

Musk başlangıçta Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı planlamıştı ancak bunun sahiplik hissesini yüzde 14,9 ile sınırlayacağını anlayınca bu fikrinden vazgeçtiArtık şirketin tüm kontrolünü ele geçirmiş ve sansürün azaltılmasının yanı sıra çeşitli iyileştirmeler ile şirketi ciddi derecede geliştirmeyi planlıyor.

Bu konudaki açıklamasının bir kısmı ise şu şekilde:

“Şirketi yeni özelliklerle geliştirerek, güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak yaparak, spam robotlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum”

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey de açık kaynaklı programlamanın büyük bir hayranı olduğunu belirtelim. Elon’un geçen Cuma günü Twitter’ı satın alma durumuna da destek verdiğini ifade etti, ancak medyanın ideal olarak “açık ve doğrulanabilir bir protokol” olması gerektiğini önemle vurguladı.

Elon Musk Twitter’ı Satın Alıyor! Kesinleşti!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!