Tesla’nın Ne Kadar Bitcoin’e Sahip Olduğu Açıklandı!

Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Telsa, 7 Şubat’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu yıllık raporunda, 2021’in sonunda elinde 1,99 milyar dolar değerinde Bitcoin tuttuğunu açıkladı. 

2021’in ilk çeyreğinde elindeki Bitcoin’lerin değeri 1,5 milyar dolara düştü. Geçen Mart ayında Tesla, BTC’nin yeterli likiditeye sahip olduğunu kanıtlamak için Bitcoin varlıklarının küçük bir bölümünü satarak 128 milyon dolar kar elde etti. Aralık ayı itibariyle şirket, kripto para biriminin önemli fiyat dalgalanmaları nedeniyle 101 milyon dolarlık değer düşüklüğü zararı kaydetti.

Tesla, bir yıl önce devasa Bitcoin satın alımını açıkladıktan sonra, çevre aktivistlerinden büyük tepkiyle karşılaştı. Birçoğu, bunun şirketin sıfır emisyonlu çabaları için iyiye işaret etmeyeceğine dikkat çekerek, yeşil teknolojinin önde gelen ismi Musk’ı ikiyüzlülükle suçladı.

Elektrikli otomobil üreticisi, Mart ayı sonlarında otomobiller ve aksesuarlar için Bitcoin kabul etmeye başladı. Bitcoin meraklılarının hayranlığının tadını çıkardıktan sonra Musk, Tesla’nın CO2 emisyonları nedeniyle lider kripto para birimi için ödeme desteğini bıraktığını açıkladıktan sonra bir gecede onların düşmanı haline geldi. Şirket, madenciliğin çoğunluğu yenilenebilir enerji tarafından desteklendiğinde Bitcoin ödemelerini yenilemek için kapıyı açık bıraktı. Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından yayınlanan bir rapora göre, sürdürülebilir enerjinin payı dördüncü çeyrekte yüzde 58.5’e yükseldi.

Ocak ayında Tesla, Musk tarafından sıkça lanse edilen şaka amacıyla ortaya çıkan kripto para birimi Dogecoin ile bazı malları satın almayı mümkün hale getirdi.

Tedarik zinciri sorunlarından yılmayan şirket, yakın zamanda 2021’in dördüncü çeyreğinde rekor kıran 5,5 milyar dolarlık kar bildirdi.

0
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!