X

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

X’den (Twitter) Nasıl Para Kazanılır? (Adım Adım Resimli Anlatım)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

X, ya da eski adıyla Twitter, artık kullanıcılarına para kazanma yolları da sunuyor. Peki, X’ten nasıl para kazanılır? Bu yazımda bunu adım adım ekran görüntüleri ile anlattım.

1K Takipçi ile X’den ilk ödememi aldım.

Gelin şimdi size 100K değil, 10K değil sadece 1K takipçi ile nasıl ödeme aldığımı şeffaf bir şekilde anlatayım. Bu yazım X’den para kazanmaya ilgi duyan arkadaşlarımız için bu anlamda rehber bir kılavuz gibi olacaktır.

1

Ben bu süreci en başından beri anlatmak istiyorum. Eski adıyla Twitter yeni adıyla X platformunu her ne kadar 10 yıldır üyesi olsamda ben hiç sevmiyordum, bu yüzden yıllardır hiç aktif kullanmadım. Benim gibi aktif kullanmayan birçok kişi olduğunu da hala düşünüyorum. Çünkü genellikle herkes birkaç platforma odaklanmış durumda. Örneğin Instagram’ı çok aktif kullanan birisi Twitter’ı çok aktif kullanmayabiliyor benim gibi ama tabi istisnalar elbette çıkacaktır.

Ardından Twitter’ı Elon Musk satın alıp, komple bir değişime gittiği için yani artık yeniden markalaşma sürecine girip X’e dönüştürüldüğü için bende artık burayı aktif kullanayım dedim. Çünkü yenilikleri seviyorum.

Daha sonra bu platformda takipçi sayım çok az olduğu için ve etkileşimlerim çok düşük olduğu için etkileşimlerim belki artar diye Twitter’ın “Twitter Blue” özelliğine abone olayım dedim. Yani “mavi tik” alayım dedim. Bunun yeni adı ise “X Premium” olarak sonradan değiştirildi.

Para verip “mavi tik” almak istememin iki sebebi vardı:

1-) Kendi etkileşimlerimi arttırmak.

2-) Bu sayede etkileşimlerimi arttırıp para kazanma özelliğini aktif edip bu yazıyı yazıp sizinle bu süreci şeffaf bir şekilde paylaşmak.

1. Adım: 15 Ağustos 2023 tarihinde 1 yıllık ödeme yaparak eski adıyla “Twitter Blue” yeni adıyla “X Premium” olan hizmeti satın aldım. Toplam 1569,99 TL ödeme yaptım. Aylık 130,83 TL’ye geliyor.

2

Peki “mavi tik” almak etkileşimleri arttırıyor mu? Buna herkes farklı bir cevap verebilir ama ben sadece kendi yaşadığım bu süreci anlatmak istiyorum. Haliyle bu yazım her “mavi tik” alanlar için geçerli olmayabilir bunlar sadece benim gözlemlerimi içeriyor.

Ben “mavi tik” almadan önce tweet’lerim daha fazla etkileşim alıyordu. Mavi tik aldıktan sonra anlam veremediğim bir şekilde her ne hikmetse etkileşimlerim daha fazla düştü. Halbuki etkileşimlerim artsın diye mavi tik satın almıştım. Burada patlamış oldum. Eğer etkileşim için “mavi tik” almak isterseniz yani “X Premium” hizmetini almak isterseniz almayın. Başkalarının tweet’lerine verdiğim yanıtların etkileşimlerinden bahsetmiyorum kendi profilimin aldığı etkileşimden bahsediyorum.

Şeffaf olabilmek adına bunu da aşağıdak ekran görüntülerinden kontrol edip karşılaştırma yapabilirsiniz.

Örneğin;

2023 Mayıs ayı döneminde (hiç kimsenin tweet’ine yanıt bırakmamıştım o dönem) profilimin aldığı etkileşim yaklaşık 60K.

3

X Premium’u Ağustos ayında satın aldıktan sonra 2023 Eylül ayı döneminde (hiç kimsenin tweet’ine yanıt bırakmamıştım yine o dönem) ise profilimin aldığı etkileşim yaklaşık 20K.

4

Yani X Premium’u satın aldıktan sonra aynı hareketliliğe rağmen tweet’lerimin etkileşimi anlam veremediğim bir şekilde 3 kat düştü. Bunun sebebini anlamak için X ekibiyle iletişime geçtim onlarda beni tatmin eden bir yanıt vermediler. Hatta X Premium satın aldığıma çok pişman oldum kendi etkileşimlerim artması lazımken düştüğü için.

Bu durumu yaşayanlar varsa veya ileride olursa bu gönderinin altında bizlerle şeffaf bir şekilde paylaşırlarsa daha sağlıklı bilgi alabilmek adına çok sevinirim. Çünkü bu durum belki teknik olarak sadece bana olmuş olabilir. Bu yüzden bu yazıyı okuyanlara bu anlamda test edilmiş daha doğru bilgiler vermiş olabiliriz böylece.

2. Adım: Şimdi gelelim X’den para kazanma özelliğini aktif etmeye. X’in para kazanma özelliğini aktif etmek için 3 tane şart bulunuyor.

1. Şart: “X Premium” aboneliği satın almak.

2. Şart: Son 3 ay içinde tüm gönderilerin en az 5 milyon görüntülenme alması.

Bunu sadece profilinizde paylaştığınız tweet’lerin görüntülenme sayısı gibi düşünebilirsiniz ama öyle değil, başkalarının tweet’lerine verdiğiniz yanıtlarında görüntülenme sayısı buna ekleniyor. Yani örnek vermek gerekirse kendi tweet’iniz 100 görüntülenme aldı ama başkasının tweet’ine verdiğiniz yanıt ise 1000 görüntülenme aldı. Sizin toplam görüntülenme sayınız böylelikle 1100 oluyor. Eskiden böyle düşünmüyordum fakat bunu test edince başkalarının gönderilerine verdiğiniz yanıtların veya yorumların çok önemli olduğunu fark ettim. Çünkü X algoritması herkesin birbiriyle çok fazla etkileşime girmesini istiyor. Böylelikle tüm üyelerini platformda daha çok süre tutabiliyor. Bu yüzden X’de gönderilere yorum yapmak gerçekten muazzam derecede önemli. Bunu sakın es geçmeyin!

3. Şart: 500 takipçiye ulaşmak.

5

X’in para kazanma özelliğini aktif etmek için “X Premium” aboneliği almak zorundayız. Yani “mavi tik” olmadan görüntülenme sayımız yüz basamaklı da olsa maalesef para kazanamıyoruz.

500 takipçim zaten vardı X Premium’u da alarak bu şartlardan ikisini otomatik sağlamış oldum. Fakat tek ve en zormuş gibi görünen bir tek “son 3 ay içinde 5 milyon görüntülenme almak” şartı kalmıştı. Bu şartı ilk okuduğumda bu imkansız demiştim hatta 1K takipçi ile bu kesinlikle imkansız diye düşünmüştüm.

Bu yazımın en önemli kısmının da burası olduğunu düşünüyorum bu yüzden burayı okurken dikkatli okumanızda fayda var.

Ben bu görüntülenmeyi nasıl alacağım diye kara kara düşünmeye başladım ve çözümler üretmeye çalıştım. Bunun kendi gönderilerimle olması şimdilik imkansız gibi görünüyordu. Bende başkasının gönderisine yorum yapıp bunların istatistiklerime dahil olup olmadığını test ederek işe koyuldum.

Bir iki kez yorum yapıp ardından istatistiklere baktım ve bunlarda bu 5 milyon görüntülenme içerisinde sayılıyordu. İşte bunu fark ettikten sonra bu 5 milyon görüntülenmeyi almak için takipçi sayısının yüksek olmasına gerek olmadığını düşündüm.

Ardından ben 3 ay boyunca böyle yorumlar yaparak 5 milyona ulaşıp ulaşamayacağımı denemek istedim. Bu denemeyi aslında bu yazıyı yazabilmek için yaptım. (Yani içerikler veya yazılar öyle hemen tüketilebildiği gibi kolay üretilmiyor arkasında bu şekilde birtakım denemeler, testler yapmanız gerekiyor. Bu denemeler bu şekilde 3 ay bile sürebiliyor belki daha fazla da sürebilir.)

Bu denemeyi yaparak 3 ay tam dolmadan 5 milyon görüntülenmeye ulaştım ve para kazanma özelliği bende aktif oldu.

Burada önemli olan 1K takipçiyle nasıl 5 milyon görüntülenmeye ulaştığım. Bu bir strateji olur mu bilmiyorum ama ben bu 3 aylık deneme sürecinde kendimce bir strateji uyguladım.

Kendi anasayfamda “sana özel” diye bir bölüm var. Orada benim önüme benim ilgi alanlarıma göre benim ilgimi çekecek paylaşımlar var. O paylaşımlar eğer 100K’nın üzerinde bir etkileşim almışsa ve gerçekten benim ilgimi çektiyse ve gerçekten o paylaşım ile ilgili yorumlarım varsa seçiyorum ve hemen paylaşımın altına kendi düşüncelerimi yazıyorum. Burası önemli yorum olsun diye yorum yapmıyorum. Gerçekten o konuyla ilgili düşüncelerim ve söylemek istediklerim varsa yorum yapıyorum. Bunun sebebi ise yaptığım yorumun etkileşim alması eğer boş bir yorum yaparsanız oy yorumunuz etkileşim almaz. Ben bu paylaşımların altına gelen yorumlara da çok baktım hep aynı yorumları paylaşanları gördüm ve bunlar hem irrite ediyor hem de etkileşim çok fazla almıyor.

6

Mesela etkileşim alan örnek bir yorumum.

7

Her gün bu şekilde organik bir şekilde önüme düşen paylaşımlardan 5-10 tanesine yorum yaptım ve ardından bazıları etkileşim aldı, bazıları etkileşim almadı. Fakat günün sonunda 83 günde muhtemelen 800’ün üzerinde yorum yapmış oldum ve bu sayede günlük etkileşimim 62K olmuş oldu.

8

Bu ilk ödeme olduğu için 1 Şubat tarihinden 22 Aralık 2023 tarihine kadar almış olduğum toplam görüntülenme için ödeme yapıldı. Fakat bu ödemeyi 11 aylık yerine son 3 aylık düşünebiliriz. Yukarıda da bahsettiğim gibi 3 aylık çok aktif şekilde deneme yaptım.

10

1 Şubat tarihinden 1 Ekim 2023 tarihine kadar toplam görüntülenme sayım 173,327. Ardından Ekim ayında 1,25 milyon, Kasım ayında 1,14 milyon ve deneme sürecimin son ayı olan Aralık ayında 2,75 milyon görüntülenme aldım. Bu hepsini topladığımızda 5.313.327 görüntülenme yapıyor.

Yani X platformu bana “5.313.327 görüntülenme” için 13,12$ ödeme yaptı. Bu hesaba göre yani 100K görüntülenme için ortalama 0,25$ ödeme yapmış. Elbette ödemeler sadece görüntülenmeye göre yapılmıyor birçok parametresi var fakat yine de bu ortalamalarda olacaktır.

Yani aylık toplam 10 milyon görüntülenme alan birisi aylık 25$-30$ tutarında X’den reklam geliri elde edecektir.

9

Özetle sizlerde bu şekilde her gün 5-10 tane gönderiye yorumlarınızı yaparak bu 5 milyon görüntülenme şartını sağlamış olursunuz. Bu şekilde X’den kazanç sağlayabilirsiniz.

Fakat bu uğraşmanıza değer mi orasını bilemiyorum. Bunun cevabını size bırakıyorum. Bu yüzden yorum sizin…

Bu yazımı faydalı bulduysanız eğer yakınlarınızla paylaşmayı ve kaydetmeyi unutmayın.

X’den (Twitter) Nasıl Para Kazanılır? (Adım Adım Resimli Anlatım)
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!