FED

FED, CBDC İçin İnceleme Sürecini Başlatmaya Hazır!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Federal Rezervi (FED), mevcut küresel trendi takip ederek bir ABD dijital para birimi veya Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkarmanın riskleri ve faydaları hakkında bir inceleme başlatma planlarını açıkladı.

Daha öncesinde, Hong Kong, CBDC’si için ilk teknik incelemelerden birini gerçekleşmişti.

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

İnceleme süreci başlatılmış olsa da, yetkililerin konuyla ilgili görüş ayrılıkları yüzünden son kararın çıkması uzun zaman alabilir. Bitcoin ve Monero’ya benzer özel kripto para birimlerinin aksine, CBDC’ler, tıpkı gerçek kağıt para birimi gibi bir devlet kuruluşu olan merkez bankası tarafından desteklenecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Fed dijital dolarının hayata geçmesi, daha hızlı ve daha ucuz bir para taşıma yöntemi için bir çözüm olabilir. ABD hükümeti, bu yöntem ile, banka hesabı olmayan veya geleneksel yolla para alamayan kişilere mali yardım da dağıtabilecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, kurumun öncü olmak yerine daha güvenli ve istikrarlı bir çözüm yaratmayı dört gözle beklediğini belirtti. Başkanın endişesi, doların küresel bir para birimi olarak kritik rolü ile bağlantılı.

Powell ve diğer Fed yetkilileri, incelemenin erkenden gerçekleşeceğini ve ABD’nin bunu bir seçenek olarak değerlendirip değerlendirmeyeceğini belirlemeyi amaçladığını belirtti. Komisyonun amacı, konuyu tartmak ve gelecekteki gelişmelerin getireceği riskler ile maliyetler üzerinde net ve somut faydaları olup olmadığını belirlemek.

İnceleme süreci, konuyla ilgili bir analizin yayınlanması ve kamuoyunun gözlemlenmesi ile başlayacak. Ancak bunun politika önerileri içermesi pek olası değil.

CBDC savunucuları genellikle dijital para birimlerinin iki ana avantajına dikkat çekiyor: gelişmiş hız ve güvenlik. CBDC’lerin esnekliği, faiz oranlarının doğrudan CBDC sahiplerinin hesaplarında değişmesini de kapsayan para politikalarının uygulanmasına izin verebilir.

FED, CBDC İçin İnceleme Sürecini Başlatmaya Hazır!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.