Fransa

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Fransa Merkez Bankası’ndan Kripto Yatırımcı Analizi Geldi! Kripto Sektörü Güvenilmez Dedi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa merkez bankası başkanı François Villeroy de Galhau, kripto para piyasasında büyük satışlarla karakterize edilen son olayların insanları dijital para birimlerinden daha fazla bankalara güvenmeye ittiğini öne sürdü. 

26 Haziran’da Dünya Ekonomik Forumu’ndaki bir oturumda konuşan Villeroy, değişimin güveni artırmadığını söylediği özel kripto para birimlerinin doğasından kaynaklanabileceğine dikkat çekti. Sonuç olarak, vatandaşların merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) gibi güveni artıran ürünlerle uyum sağlamaya çalışabileceğini belirtti.

Başkana göre, kripto para birimleri güvenilmez çünkü değerlerinden sorumlu bir varlıkları yok. Bu doğrultuda Villeroy, güven sorunlarının CBDC’lerin gelişimini hızlandıracağını belirtti.

“Son haftalarda vatandaşlar kriptolara olan güvenini kaybetti, ancak şüphesiz merkez bankalarına daha fazla güveniliyor. Kriptoların değerinden kimse sorumlu değil ve evrensel olarak bir değişim aracı olarak kabul edilmelidir.”

Bankalara Güven Artıyor!

İlginç bir şekilde yetkili, çoğu merkez bankasının hızla yükselen enflasyondan sorumlu tutulmasına rağmen bankalarda güvenin hala devam ettiğini iddia etti.

Oturum sırasında Villeroy, merkez bankalarının ve özel sektörün CBDC’lerin tasarımında birlikte çalışmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kripto sektörü çok ihtiyaç duyulan teknolojiyle gelirken bankaların güveni garanti ettiğini öne sürdü. 

Daha önce, Fransa Merkez Bankası Başkanı, yenilikçi teknolojiyi tanıttığı için Bitcoin ile ilgili görüşlerini paylaşmıştı, ancak kurum kripto para birimlerine karşı şüpheci bir yaklaşım sürdürdü. 

Piyasalarda Son Durum Nedir?

Özellikle, kripto piyasası 2022’de kırmızı bölgede işlem görüyor ve Bitcoin kayıplara öncülük ediyor. Lider kripto para birimi şu anda fiyatını 20.000 doların üzerinde tutmak için mücadele ediyor denilebilir.

Bununla birlikte, piyasa 1 trilyon dolarlık piyasa kapitalizasyonunu geri kazanmayı amaçlayan hafif kazançlar elde ederken, Bitcoin’in değeri son 24 saat içinde en az yüzde 1 artarak 21.400 dolar seviyelerinde işlem görüyor. 

Düşen fiyatların yanı sıra, Terra (LUNA) ekosisteminin çökmesi gibi yatırımcılar için önemli kayıplara neden olan tartışmalar da piyasayı derinden etkiledi diyebiliriz.

Olay, çöküşün tetikleyicileri hakkında soruları gündeme getirdi. Örneğin, kurucu Do Kwon, çöküşte dolandırıcılık iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

Fransa Merkez Bankası’ndan Kripto Yatırımcı Analizi Geldi! Kripto Sektörü Güvenilmez Dedi!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!