featured

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Hacker Kripto Para Borsasından 336 Bitcoin Çaldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cashaa, İngiltere merkezli bir kripto para borsası ve geçtiğimiz günlerde tam tamına 336 Bitcoin (BTC) ve daha da fazlası bir hacker tarafından çalındı. Bu olayın hemen ardından şirket kripto paralar ile ilgili tüm işlemleri durdurdu.

Cashaa’nın CEO’su Kumar Gaurav bir basın toplantısında şunları söyledi: Cüzdanlardan birinin güvenliğinin ihlal edildiğini ve hackere 336 Bitcoin’den daha fazla Bitcoin gönderildiğini belirtti. Ayrıca gelen sinyallerin Hindistan üzerinden geldiğinin tespit edildiği ve 20807200031555 numaralı onay numarası ile Delhi suç Bürosu’na bir siber suç olayı rapor açıldığını vurguladı.

Cashaa durumu değerlendirirken ilk olarak hacker’ın kişisel bilgisayarlara kötü amaçlı yazılımların yüklendiğinden ve hesaplara bu şekilde erişebildiğinden şüphelendiler. Bu kötü amaçlı yazılıma göre; bir çalışanın hesabına, 10 Temmuz 2020 gecesi 1:23’te girilmiş ve bu hesaptan toplam 2 adet transfer yapılmış. Cashaa, BTC’yi saklamak ve göndermek için Blockchain.com’a ait olan bir cüzdan kullanıyordu. Kumar Gaurav basın toplantısında söylediklerine şunları ekledi:

“Hala durumu inceliyoruz. Olayın incelenmesi sonrası şirketin olası hasarı karşılayıp karşılamayacağı da şirketin yönetim kurulu toplantısında tartışılıyor.”

Cashaa, bir tweet’inde, bu işlemi gerçekleştiren hacker’ın bu parayı Bitcoin piyasasında satmasından endişelendi ve Bitcoin pazarındaki hareketliliği izlemeye aldı. Birkaç tane şüpheli para akışı buldu ve hacker’ın BTC kimliğini (14RYUUaMW1shoxCav4znEh64xnTtL3a2Ek) tespit etti. Ancak kesin bir sonuca ulaşamadı.

Bunun üzerine Kumar, bu hackerların para yatırabilecekleri kripto para borsalarının olmasından şikayetçi, çünkü bu tarz kripto para borsalarının hack saldırılarını arttırdığını düşünüyor ve şunları ekliyor:

“Kripto para sektöründe çalışan herkesin ortalama bir kişinin banka hesabı ile ilgilenirken güvenliğini de sağlamak zorunda. Bugün itibariyle bu hackerlar kripto para adreslerini hacklemek ve bu tarz aklanmaları kendi sistemleri aracılığı ile kolaylaştıran kripto para borsalarına taşıyabileceklerinden çok eminler. Bu türde maalesef birçok kripto para borsası var ve acilen bu tür borsaların kapatılması ve bu borsaların sahiplerine kara para aklamayı kolaylaştırma suçundan ötürü yaptırım uygulanmalıdır.”

Delhi Polis Siber Suç departmanı da dahil olmak üzere tüm soruşturma kuruluşları zaten davada yer alıyor. Ayrıca bütün kripto para borsalarına, bu hackerın tespit edilen kripto para adresinden gelen herhangi bir Bitcoin’i engellemek için hackerin kripto para adresinin bilgisi verildi.

Hindistan’ın kripto para borsalarından hızlı destek geldi:

Hemen hemen bütün kripto para borsaları adresleri izleme ve şüpheli işlemleri bildirme konusunda destek verdi. Bu destek üzerine Kumar bir açıklamasında şunları söyledi:

“Hindistan’daki CoinDCX, WazirX ve Bitbns gibi tüm büyük borsaların yanı sıra Binance gibi uluslararası borsaların hızlı desteklerini görmekten memnunuz. Hackerlara, sadece para kazanabileceklerini düşünerek Bitcoin’i hackleyemeyecekleri konusunda güçlü bir mesaj vermek istiyoruz.”

Hindistanlı kripto para borsası olan WazirX’in Kurucusu ve CEO’su Nischal Shetty, yaptığı açıklamada “Cashaa’ya her şekilde yardımcı olacağız ve kripto para borsaları için belirli güvenlik standartları oluşturmaya çalışacağız.” dedi ve şunları ekledi:

“Bu tarz bir hack olayının yaşanması gerçekten büyük talihsizlik. WazirX olarak saldırıya uğramış kripto para cüzdanından bize ulaşan tüm fonları kilitledik ve Binance’de bu konuda bilgilendirdik. Ayrıca, kripto para sektörü olarak, her borsanın bir dizi genel güvenlik standardına uymasını sağlamak için belirli standartlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu standartlar kripto para ekosistemindeki bu tür olayların önlenmesine yardımcı olacaktır.”

Hacker Kripto Para Borsasından 336 Bitcoin Çaldı!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!