IMF

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

IMF’den Kripto Sektörü Hakkında Önemli Açıklama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto varlık kabulünün incelenmesinin, bunun yolsuzluk ve sermaye kontrolleri ile ilişkili olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Yeni bir çalışmada IMF, kripto para birimlerinin kullanımının yolsuzluk ve sermaye kontrolleriyle veya yabancı para giriş ve çıkışını sınırlamak için yerel ekonomiye getirilen kısıtlamalarla “önemli ve olumlu” bağlantılı olduğunu kamuya sundu. IMF’den gelen açıklamaların bir kısmı ise şu şekilde:

“Kripto varlıklarının artan kullanımının altında yatan faktörlerin ampirik araştırması, veri sınırlamaları nedeniyle tam olarak emekleme aşamasındadır. Bu yazıda, yakın zamanda yayınlanan ankete dayalı veriler üzerinde çizim yapan basit bir ülkeler arası analiz sunuyoruz.

Kripto varlık kullanımının yolsuzluk göstergeleri, sermaye kontrolleri, yüksek enflasyon geçmişi ve diğer faktörlerle ilişkisini araştırıyoruz. Kripto varlık kullanımının yolsuzluk ve sermaye kontrolleriyle önemli ölçüde ve olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu görüyoruz.”

IMF, kripto para sektörü için “bırakınız yapsınlar” tutumu yerine, sıkı müşterinizi tanıyın (KYC) prosedürlerini uygulamak için borsa platformlarını zorunlu kılmak gibi daha sıkı düzenlemelerden fayda sağlanacağını düşünüyor.

IMF araştırmacıları tüm bunlara ek olarak; kripto teknolojisinin, ulusal sınırların ötesine büyük miktarda neredeyse izlenemez fon gönderme yeteneği gibi nakit kullanımının getirdiği bazı sorunları daha da kötüleştirdiğini de ifade ediyor.

“Kripto varlıklarının bu özelliği (işlemlerin yalnızca dijital kimlikler gerektirdiği), onları yolsuzluktan elde edilen gelirler de dahil olmak üzere yasadışı akışlar için potansiyel bir araç haline getiriyor. Bu söz konusu özellik, altta yatan teknolojinin içsel bir özelliği değil, daha ziyade mevcut kripto varlıklarının çoğunun tasarım ve uygulamasında yapılan bir seçimdir.

Nakit tam bir gizlilik sağlarken ve büyük banknotlar uzun zamandır suç ve vergi kaçakçılığı için bir yardım olarak kabul edilirken, mevcut formlarındaki kripto varlıkları, ulusal sınırlar da dahil olmak üzere daha büyük miktarları hızlı ve daha kolay bir şekilde hareket ettirmeyi mümkün kılıyor.”

Sonuç olarak yayınlanan rapor, dijital varlıkları içeren tüm varlıkların ve bireylerin arkasındaki motivasyonu belirlemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu bizlere sunuyor.

IMF’den Kripto Sektörü Hakkında Önemli Açıklama!