Faiz

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

İngiltere Merkez Bankası Uyardı! Faiz Son 13 Yılın Zirvesine Ulaştı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası, yüksek enerji fiyatları enflasyonu yüzde 10’un üzerine çıkardığı için İngiltere ekonomisinin bu yıl resesyona gireceği konusunda uyardı, bu tahmin sterlini iki yılın en düşük seviyesine itti.

Hane gelirlerinde ciddi bir düşüş öngörmesine rağmen, bankanın Para Politikası Komitesi Perşembe günü politikayı daha da sıkıştırmak için oy kullandı ve ana faiz oranını çeyrek puan artırarak Şubat 2009’dan bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 1’e çıkardı. Dokuz MPC üyesinden üçü yarım puanlık bir artış için oy kullandı. Karamsar ekonomik tahmin sterlin üzerinde olumsuz etki yaptı.

Sterlin dolar karşısında yüzde 2 değer kaybederek 1,2364 dolardan işlem gördü ve şimdi faiz oranlarının eskisi kadar hızlı artması beklenmezken, hükümetin para politikası beklentilerine oldukça duyarlı bir fiyat olan iki yıllık borçlanma maliyeti 0,25 puan düşerek yüzde 1,37’ye geriledi.

MPC, Birleşik Krallık’taki hanelerin durumunun daha da kötüye gitmesini önleyemediğini ve rolünün orta vadede enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine düşmesini sağlamak olduğunu söyledi.

BoE Başkanı Andrew Bailey, “çok keskin bir yavaşlama” olacağını ve yüksek enerji fiyatlarının ve borçlanma maliyetlerinin zarar vereceğini anladığını söyledi. “Bunun yol açacağı zorluğun farkındayım” dedi ve acının çoğunu yüksek borçlanma maliyetlerinden ziyade enerji fiyatlarına bağladı.

İngiltere Merkez Bankası Uyardı! Faiz Son 13 Yılın Zirvesine Ulaştı!