IOTA Kurucusu Bütün Zararı Kendisi Karşılayacak!

iota kurucusu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IOTA Kurucusu David Sønstebø’dan fedakar bir adım geldi. En etkin kripto para birimlerden olan IOTA (MIOTA) maalesef yaşadığı saldırıdan ötürü IOTA ağı kullanılamaz durumda tutulsa da, bu durumu telafi etmek amacıyla önemli adımlar atılıyor.

IOTA’nın masaüstü cüzdan uygulaması Trinity, 12 Şubat tarihinde saldırıya uğramıştı ve yatırımcılarının milyonlarca dolarlık kayıp yaşamasına neden olmuştu. Durdurulan IOTA ağının aktif duruma gelmesi ise yatırımcılarının ve ağının zararlarını karşılamaya yetmedi. İlk olarak 2 Mart tarihinde açılması planlanan IOTA ağının yaşanan gecikme sebebiyle 10 Mart’a ertelendiği belirtildi.

IOTA Kurucusu David Sønstebø 2 milyon doları karşılayacak

David Sønstebø bu durumu telafi etmek maksadıyla bütün zararı kendisinin karşılayacağını belirtti. Sønstebø’nun yaptığı açıklamaya göre 46 yatırımcıdan çalınan 8.52 milyon MIOTA’nın yaklaşık 2 milyon dolarlık geri ödemesinin yapılacağı belirtildi. Sønstebø, bu saldırıdan ekibinde üzerine alması gereken dersleri aldığı ve çok fazla şey öğrendiğini belirtti.

Kripto para al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye üye olabilirsiniz.

IOTA ekibi daha önce böyle bir saldırı yaşamıştı ve emniyet güçleri ile beraber işbirliği yaparak hırsızı yakalamıştı. Kurucu David Sønstebø neden yatırımcılarının zararlarını karşılamayı seçtiği sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

“Bunun cevabı aslında çok basit. Çünkü ben IOTA’yı kendimi ve kurucuları zengin etmek maksadıyla kurmadım. Bu yüzden önceden kazılmış tokenları veya özel bir ortaklık fonunu kuruculara vermeyen tek proje biziz. Bizim amacımız dünyanın ilk olarak gerçek manada merkeziyetsiz ağını kurabilmek.”

Gerçekten merkeziyetsiz bir ağ oluşturabilmek için bu projeden kazandığı ve 2 yıldır hiç dokunmadığı fonlarını bile bu amaç doğrultusunda kullamayı doğru bulan kurucu, buna rağmen bile tepkilerden kurtulamadı.

IOTA ağının merkeziyetsiz olmasının iddia edilmesine rağmen ağın haftalarca kapalı tutulması, bir sürü kişinin merkeziyetsizlik eleştirisi yapmasına sebep oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!