stabilcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Japonya Parlamentosu Stabilcoin’ler İçin Yasal Çerçeve Tanıttı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü haber platformuna göre , Japonya meclisi Cuma günü başka bir fiat para birimi veya Yen’e sabit tutulmuş sabit paraları kapsayan bir yasal kanun çıkardı. Bu durum tarihi ve dikkat çeken bir hamledir.

Çıkarılan yasa tasarısı, stabilcoin’lerin sanal para olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Yen gibi bir kanuna bağlı durumda olmalılar ki insanlar sanal paraları nominal değerleri için kullanmaktan kaçınmasın.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, geçen ayki TerraUSD çöküşünün ardından stabilcoin’e yatırım yapanların korunmasını sağlamak için çaba gösteriyor. Raporda ayrıca, bunun güvenli olduğu düşünülen bir mülkte milyarlarca dolarlık hasara neden olduğu da belirtiliyor. Dünyanın en büyük bağımsız kripto para veri kaynağından tarafından toplanan verilere göre, bu token’ların toplam piyasa değeri 161 milyar dolar civarında.

Bir yıl içinde stabilcoin’ler için düzenleyici yasal kapsama uygulamaya geçecek. Ek olarak, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı, gelecek aylarda stabilcoin ticareti yapanlar için düzenlemeler sunacak.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, geçtiğimiz senenin son zamanlarında bir önlem durumu hazırladı. Ulusal Meclis, alınan önlem durumunu geçtiğimiz Mart ayı ortasında onayladı. Konsey çoğunluğu buna izin verdi.

Kaynak: TradingView
Japonya Parlamentosu Stabilcoin'ler İçin Yasal Çerçeve Tanıttı! 1

Rapor ayrıca, Mitsubishi UFJ Trust ve Banking Corporation’ın, hükümet düzenleyici çerçeveyi uygularken Progmat Coin adlı istikrarlı paralarını çıkarma durumunda olduğunu gösteriyor. Bankanın bir yan kuruluşu şunları söyledi:

Token, güvenli bir hesaba yerleştirilen Yen tarafından tam şekilde desteklenecek ve nominal değerinde itfayı garanti edecektir.

Progmat token projesi, MUFG güvenlik token standartlarını büyütmek ve gelişimini sağlamak için 2019 yılında kurulmuş olan ST Araştırma Konsorsiyumu’nun katkıları ve çalışmaları üzerine inşa edilmiştir. Bu duruma ek, Digital Asset Cocreation Consortium, erişimini stabilcoin’ler, dönüştürülemeyen tokenlar, kripto paralar ve diğerleri dahil olmak üzere güvenlik token’larının daha da ötesine büyümek için yeniden oluşturuldu.

TerraUSD Batışı Açısından Gösterilen Algoritmik Stabilcoin Riskleri

TerraUSD’yi ABD dolarına sabit tutmak için ticaret algoritmaları ve teşvikleri başarısız kaldığında, TerraUSD tahmin edilen değerinden sapmaya başladı.

Tether bir durumda dolardan uzaklaşırken, çöküş diğer stabilcoin’lere olan güveni de azalttı. Olanlardan sonra, Tether’in piyasa değeri 20 milyar dolardan fazla düşüş yaşadı. Ek olarak, sorun tüm kripto para birimlerinde büyük bir satışı tetikledi ve bunların tümü UST destekli Terra ağını ve kardeş kripto para birimi Luna’yı durma seviyesine getirdi.

Mayıs ayının sonunda, Terra topluluğu, UST token’larını dahil etmeyen yeni bir blok zinciri yaratma planına destek çıkmaya karar verdi. Stabilcoin’ler eski Terra Classic ağında destekleniyor. Bu sebeple, son düşüşler nedeniyle neredeyse tüm değerini kaybetmiştir.

Japonya Parlamentosu Stabilcoin’ler İçin Yasal Çerçeve Tanıttı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!