Stabilcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

UST’nin Çöküşü Stabilcoin’ler İçin Bir Son Olabilir! Tether Kurucu Ortağı Açıkladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terra’nın geçen ay ortaya çıkan algoritmik stabilcoin UST’nin felaket olayı, algoritmik stabilcoin’lerin sonunu işaret ediyor olabilir. Tether kurucu ortağı Reeve Collins bu görüşü destekliyor.

TerraUSD’nin çöküşü, DeFi’nin finansal mekanizmaları üzerinde eşi görülmemiş bir düzeyde incelemeye neden oldu ve kaçınılmaz olarak algoritmik stabilcoin’lerin fizibilitesi sorgulandı. BLOCKv’nin kurucu ortağı, UST’nin fiyaskosunun sözde algoritmik stabilcoin’lerin “muhtemelen sonu” olduğunu söyledi.

Algoritmik Stabilcoin’ler Ne Kadar Güvenli?

İsviçre Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Reeves, CNBC‘ye Terra’nın stabilcoin’inin çöküşünün şaşırtıcı olmadığını söyledi. Açıklamasında algoritmik stabilcoin’lerin hayatta kalma ihtimalinin düşük olduğunu da önemle belirtmeye devam etti.

“Paranın kaybolması talihsizlik, ancak bu bir sürpriz değil. Algoritmik destekli, stabil bir coin. Yani bir şeyi dolara nasıl sabitleyeceğini bulmaya çalışan bir grup akıllı insan sadece.

Ve pek çok insan son birkaç ayda parasını çekti çünkü bunun sürdürülebilir olmadığını anladılar. Yani bu çarpışmanın kademeli bir etkisi oldu. Ve muhtemelen çoğu algoritmik stabilcoin’in sonu olacak.”

Terra’nın gözden düşmesi, diğer stabilcoin’lerin ölümü hakkında birçok spekülasyona yol açtı, ancak bu fikirler yine de abartılı olabilir. USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) gibi büyük olanlar da eleştiriye karşı bağışık değil, ancak yaygın olarak kullanılmak ve güvenilmek için yeterince kendilerini kanıtladılar.

Ek olarak, tüm stabilcoin’ler farklı temeller üzerine kuruludur ve farklı rezervlerle desteklenir. Bu nedenle, çoğu kişi, merkezi sabit para ekosistemi üzerindeki etkilerinin sınırlı olacağına inanıyor.

Uzmanlar Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Birçok uzman daha önce TerraUSD’nin düşüşünü öngördüğünü açıklamıştı. USDC ihraççısı Circle’ın kurucu ortağı, başkanı ve CEO’su Jeremy Allaire, UST’nin bir stabilcoin için çok yüksek riskli bir çerçeve olduğunu söyledi.

Terra ve UST için yüksek profilli desteğe rağmen, yönetici hızlı ölüm sarmalını ve ardından gelen şiddetli değer yıkımını görünce bir hayli şaşırdı. Allaire, bu istikrarlı para projelerinin, merkezi olmayan dijital para birimlerinin “kutsal kâsesini” temsil ettiğini belirtti.

Ancak, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, algoritmik stabilcoin’lerin tasarım gereği kusurlu olduğuna inanmıyor. Ünlü isim, bu konu hakkında şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Temel olarak kusurlu ve sonunda çökmeye mahkum olan birçok otomatik stabilcoin tasarımı ve teorik olarak hayatta kalabilen ancak oldukça riskli olan daha pek çok şey varken, teoride oldukça sağlam olan ve aşırı kripto testlerinden kurtulan birçok stabilcoin de var. Uygulamada piyasa koşulları.”

UST’nin Çöküşü Stabilcoin’ler İçin Bir Son Olabilir! Tether Kurucu Ortağı Açıkladı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!