Kara Para Aklamak İçin Bitcoin’i Değil Bankaları Kullanıyorlar!

kara para aklama
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere, ülkedeki yasa dışı işlemler ile mücadele edebilmek için yoğun bir mesaiye başladı. Günümüzde Amerika, İngiltere, Finlandiya ve Almanya gibi ülkelerdeki bazı siyasetçiler Bitcoin’in ve kripto paraların yasa dışı işlerde kullanıldığını söylüyorlar. İnsanların Bitcoin’i ve kripto paraları kara para aklamak için kullandıklarını söyleyen bu kişiler kripto paraları bu yüzden çok eleştiriyorlar.

Bu siyasetçiler kara para aklama işlemleri sadece Bitcoin ve kripto para ile yapılıyormuş gibi eleştirseler de İngiltere’de yaşananlar bu eleştirilerinin hiç doğru olmadığını gözler önüne seriyor.

Kara para aklama ile mücadele 

Reuters’ın yayınladığı habere göre İngiltere Hükümeti sadece bankalar için yeni bir verginin duyurusunu yapmayı planlamakta. İngiltere Hükümeti bu vergiden alacağı ekstra geliri kara para aklamayla mücadele etmek için kullanmak istiyor.

İngiltere’deki yetkililerin para aklamaya karşı verdikleri mücadele çok başarılı olmadı. Bunun sebebi ise şu; bazı kaynaklara göre her sene Rusya, Nijerya ve Pakistan gibi ülkelerden 100 milyar sterlin değerinde kara para, bankalar vasıtasıyla Birleşik Krallık’a aktarılıyor. Yetkililer ise hala bu para akışını durdurmanın yolunu bulamadılar.

İngiltere Hükümeti bu hafta duyurusunu yapmayı planladığı bu vergiyi 2022/2023 tarihlerinden itibaren tahsil etmeye başlayacak. Bu vergi ile yaklaşık 100 milyon sterlinlik para akışının kaynak oluşturması bekleniyor. İngilizler buradan oluşacak kaynak ile daha ileri teknolojiler kullanmayı ve kara para aklamayla mücadele ekibini büyütmeyi hedefliyor. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, bu yeni gelişme için iddialı açıklamalar da bulundu:

“Suçluların yasadışı kazançlarını gizleyecek hiçbir yerleri kalmayacak. Para aklamayla mücadele etmek için çok daha fazla mali müfettiş ve daha ileri teknolojiler ile çalışacağız.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!