Kripto

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Bankası, 2022’de Kurumsal Geri Çekilmelerle Katalize Edildi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmalar, kripto platformlarındaki mevduat sahipleri için sigorta eksikliğinin, perakende ve kurumsal müşteriler arasında korkuya yol açarak ağır para çekme işlemlerine ve likidite sıkışıklığına yol açtığını gösteriyor.

Birden fazla ekosistem devinin başarısızlığından kaynaklanan 2022 kripto bankası operasyonları, kripto endüstrisi üzerinde kalıcı bir etki yarattı. Chicago Federal Rezerv Bankası’ndan (FRBC) gelen yeni bir araştırma raporu, geçen yılki kripto krizini hızlandıran birkaç temel faktör ve katalizör belirledi.

Rapor kripto balinaları ve bazı önemli kurumsal hesaplar da dahil olmak üzere merkezi borsalardaki büyük hesap sahiplerinin para çekme işlemlerinin, sonunda bankanın taarruzuna yol açan bir likidite krizi yarattığını belirledi.

kripto bankasi 2022de kurumsal geri cekilmelerle katalize edildi
2022’de Kripto Platformlarında Toplam Para Çekme. Kaynak: FRBC

İlk kriz, Terra-Luna ekosistemine maruz kalan birçok kripto borç veren için müşteri kaçış dalgasını (bir kriz veya olumsuz bir durumun sonucunda bir şirketin veya ekosistemin müşterilerini kaybetmeye başlaması durumu) başlatan TerraUSD çöküşü şeklinde geldi.

Çöküş haberinin ortaya çıkmasından sonra 11 gün boyunca Celsius ve Voyager Digital müşteri fonlarının sırasıyla %20 ve %14’ünde çıkış gördü. Celsius ayrıca Terra’nın başarısız olan algoritmik stablecoin’ine yaklaşık bir milyar dolar yatırım yaptı. Yüksek müşteri çıkışlarının katalize ettiği ikinci büyük kriz, Three Arrow Capital’in (3AC) Temmuz’daki düşüşü şeklinde geldi.

Celsius ve Voyager Digital, iflas etmiş 3AC’ye maruz kalmaları nedeniyle sırasıyla %10 ve %39’luk başka bir çıkış dalgası gördü.

3AC, kripto endüstrisinde önemli bir domino etkisi haline geldi, çünkü birden fazla firma hedge fonuna milyarlarca dolarlık kripto varlığı kullandı ve başarısızlığından sonra büyük bir krize yol açtı.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Cash, kendi ağı üzerinde CashTokens’ların yükseltmesine imkan tanıyor!

Genesis Capital, 3AC’ye toplamda yaklaşık 2,4 milyar dolar tutarında kredi sağladı; BlockFi 1 milyar dolar sağladı; Voyager Digital, Temmuz 2022’de yaklaşık 328 milyon dolar değerinde 350 milyon dolar ve 15.250 Bitcoin sağladı; ve Celsius yaklaşık 75 milyon dolar sağladı.

Üçüncü büyük kriz, Kasım 2022’de FTX’in çöküşünden geldi. Kripto borsası, finansal istikrarsızlığıyla ilgili haberler kamuoyuna açıklanırken müşteri fonlarında %37’nin üzerinde kayıp yaşadı.

Genesis ve BlockFi müşterileri, FTX’in düşüşünün ardından yatırımlarının yaklaşık %21’ini ve %12’sini geri çekti.

kripto bankasi 2022de kurumsal geri cekilmelerle katalize edildi 1
İflas başvurularından önce müşteri fonlarının FTX’ten çekilmesi. Kaynak: FRBC

Başarısız olan bu kripto platformlarının çoğunun önemli bir perakende müşteri tabanı olmasına rağmen, kurumsal müşterilerin geri çekilmesi büyük bir krize yol açtı. 9 Haziran 2022’den önce, birkaç kurumsal müşteri Celsius’a 1,9-2 milyar dolarlık bir finansman katkısı vermişti.

Büyük boyutlu hesap sahipleri toplam yatırımları 500.000 ABD Doları’nın üzerinde olanlar diğer hesap sahiplerine göre en yüksek oranlarda ve orantılı olarak daha hızlı para çekti.

Örneğin, 1 milyon dolardan fazla yatırımı olan hesap sahipleri, Celsius’taki tüm para çekme işlemlerinin %35’ini oluşturuyordu.

kripto bankasi 2022de kurumsal geri cekilmelerle katalize edildi 2
Hesap boyutuna göre Celsius’ta para çekme. Kaynak: FRBC

Araştırma raporu, büyük müşteri geri çekilmelerinin krizi hızlandırmasına rağmen, asıl suçlunun riskli yatırımlar yoluyla yüksek getiri sunan kripto kredi firmaları olduğunu gözlemledi.

Bankaların aksine, bu borç verme platformları bu tür başarısızlıklara karşı hiçbir teminat veya sigorta sunmuyordu ve sonuç olarak müşteriler piyasadaki gerileme sırasında paniğe kapıldı.

Kripto Bankası, 2022’de Kurumsal Geri Çekilmelerle Katalize Edildi!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!