madencilik

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Madencilik Çiftlikleri Kapatılıyor! İran İşlemlere Başladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran’daki yetkililer, ülkedeki elektrik tüketimi rekor seviyelere ulaştığı için lisanslı kripto madenciliği dahil bütün tesislerinin fişini çekmeyi planlamaktadır. İran Enerji Bakanlığı, ilk olarak çarşamba günü madencilik şirketlerinin şebekeden kesileceğini duyurdu.

İran’daki Kripto Madencileri Faaliyetlerini Mecburen Durduracak!

Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, yaptığı açıklamaya göre, İran’daki yetkili kripto madenciliği işletmeleri, yarından itibaren madencilik ekipmanlarını fişten çekmek zorunda kalacaklar.

Hükümet yetkilisi, tedbirin şu anda İran’da faaliyet gösteren 118 lisanslı madencilik şirketi için geçerli olduğunu kaydetti. Geçici kısıtlamalar, ülkedeki elektrik tüketiminin geçen hafta en yoğun saatlerde 62.500 mega watt (MW) ile rekor seviyeye ulaşmasının ardından açıklandı.

Mashhadi, yerel takvimlerine göre cuma günü sona erecek olan bu hafta elektrik talebinin 63.000 MW’ı aşacağının tahmin edildiğini de sözlerine ekledi. Enerji bakanlığı temsilcisi bu rakamları önemli olarak nitelendirdi ve ülke genelinde sınırlı bir elektrik arzına yol açacağı konusunda uyardı.

Tahran’daki yetkililer, 2019’da kripto para madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak yasallaştırmıştı. O zamandan beri düzinelerce şirket Sanayi Bakanlığı’ndan lisans başvurusunda bulundu. Ayrıca o dönemden itibaren İran enerji santrallerinin sunduğu düşük maliyetli enerjiden yararlanarak madencilik yapmaya başladılar.

Onaylı madencilik operasyonlarının yanı sıra, giderek artan sayıda İranlı, dijital madeni paraları basmak için destekli ev elektriği kullanarak madencilik tesisleri kuruyor. Ayrıca bu durum İran enerji üretim endüstrisi üzerindeki yükü daha da artırıyor. Ülke beklenenden düşük yağışların neden olduğu cereyan ve sıcak havalarda artan talep nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya. Mayıs ayında yayınlanan bir rapora göre, İran yaklaşık 7.000 yasadışı kripto madencilik şirketini basarak mühürledi.

Geçen yaz ülkenin elektrik kesintileri ve sık sık yaşanan elektrik kesintileri kısmen madencilik için artan güç kullanımına bağlanmıştı. Ayrıca yaşananlardan sonra lisanslı madencilere bile kapatma emri verilmişti. Sonrasında eylül ayında operasyonlarına devam etmelerine izin verildi, ancak daha sonra soğuk kış aylarında artan bir elektrik açığı karşısında faaliyetlerini askıya almaları tekrar istendi.

Kripto Madencilik Çiftlikleri Kapatılıyor! İran İşlemlere Başladı!