Madencilik

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. Kripto Madencilik Sektörü Vergilendirilecek! İlk Adım Atıldı!

Kripto Madencilik Sektörü Vergilendirilecek! İlk Adım Atıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto madenciliğinde endüstriye karşı düşmanca önlemlerin yakın geçmişine sahip küresel liderlerden biri olan Kazakistan, madencilik operatörleri için kapsamlı bir mali çerçeveye doğru bir adım atıyor.

25 Mayıs Perşembe günü, Kazakistan parlamentosunun alt kanadı olan meclis, kripto madenciliği üzerindeki mali yükü düzenleyen ulusal vergi kanunundaki değişiklikleri ilk okumada kabul etti. Bu değişiklikler, maden işletmeleri tarafından tüketilen elektrik fiyatlarına bağlı olarak derecelendirilmiş vergi oranları önermektedir.

Örneğin, en ucuz elektrik fiyatları;

  • Kwh başına 5 ila 10 tenge (0,012-0,024 dolar), 10 tenge (0,024 dolar) olması durumunda ek bir ücret yansıyacaktır.
  • Kwh başına 10-15 tenge (0,024-0,036 dolar), 15 tenge (0,036 dolar) olması durumunda Kwh başına 7 tenge (0,017 dolar) ek bir ücret yansıyacaktır.
  • Kwh başına 20-25 tenge (0,048-0,060 dolar), 25 tenge (0,060 dolar) olması durumunda Kwh başına 3 tenge (0,0072 dolar) ek bir ücret yansıyacaktır.

Önerilen değişiklikler, Kazakistan’ın Maliye Birinci Bakan Yardımcısı Marat Sultangaziyev tarafından Şubat ayında dile getirilen elektrik fiyatını Kwh başına 0,0023 dolardan kripto madencileri için 0,01 dolara çıkarmaya yönelik önceki girişimi geçersiz kılıyor.

Oda, değişikliklerin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için bir teşvik yaratmayı da amaçladığını belirtti. Yeşil enerji söz konusu olduğunda vergi, elektrik maliyetine bakılmaksızın sadece 1 tenge (0,0024 dolar) olacaktır.

Kazakistan Ekonomi Bakanı Alibek Kyantyrov’un belirttiği gibi, önlemler “yükü dengelemeyi ve özel enerji kaynaklarından gelen tüketimi azaltmayı” amaçlıyor.

29 Nisan’da ülkenin Dijital Kalkınma Bakanı, dijital madencilik işletmelerini, operasyonlara başlamadan 30 gün önce elektrik şebekesine bağlantı için elektrik tüketimi ve “teknik özellikler” hakkında bilgi vermeye zorladı. Daha önce, Mart ayında o sırada 67.000’den fazla ekipmana el koyan Finansal İzleme Ajansı’nın baskınlarının ardından 106 yasadışı kripto madenciliği kapatıldı.

Kripto Madencilik Sektörü Vergilendirilecek! İlk Adım Atıldı!
Yorum Yap
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!