oltalama

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Para Borsalarında Oltalama Dolandırıcılığına Dikkat!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biz böyle mailler “oltalama” mailler sık sık alıyoruz, bu mail 3 gün önce gelmiş. Bu yüzden sizinle de paylaşmak istedim. Bu şekilde maalesef çok fazla arkadaşımızı dolandırıyorlar.

a2ba6000ddebdd4aeff8a7539f874361
Fotoğraf 1

Bu dolandırma taktiğine “Oltalama” yani “Phishing” deniyor. Bu taktiği sadece kripto para borsalarında değil, bankalarda ve özellikle kredi kartı işlemlerinde de çok fazla kullanıyorlar.

İlginizi Çekebilir: Ledger Nano: Kripto Varlıklarınızı Güvende Tutmanın Yeni Yolu!

Sizi yönlendirdikleri siteye girip, bilgilerinizi eklediğinizde borsa hesabınızdaki paraları hemen çalıyorlar.

Tüm detayları Binance’in resmi mail şablonuna benzetiyorlar bide fonunuz çekiliyor vurgusuyla sizi korkutup acilen borsa hesabınıza giriş yapmaya yönlendiriyorlar.

Sizi yönlendirdikleri siteyi de aynen Binance’in resmi sitesine benzetiyorlar. Sizde paranız çalınmasın diye çok fazla düşünmeye vakit harcamadan tüm bilgilerinizi giriyorsunuz hemen ardından girdiğiniz her detayı kopyalıyorlar.

Peki bu durumda ilk önce yapmamız gereken nedir?

Bu tarz dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için Binance’in çok güzel bir özelliği var. Bu özelliği size anlatmak istiyorum. Ben aktif olarak kullanıyorum. Size de şiddetle tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: Bank Run (Bankadan Kaçış) Nedir? Kripto Para Borsalarındaki Bank Run Senaryoları!

“Binance Verify” özelliği yani “Binance Mail Doğrulama” özelliği de diyebiliriz.

Aşağıdaki linke tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz:

https://www.binance.com/tr/official-verification

fotograf 2
Fotoğraf 2

Açılan sayfada ilgili boşluğa size maili gönderen adresi aynen kopyalayıp yapıştırıyoruz. Daha sonra “Ara” butonuna basıyoruz.

fotograf 3
Fotoğraf 3

Daha sonra eğer bu mail Binance’in resmi mail adresi değilse yani bu mail size gerçekten Binance’den gelmediyse aşağıdaki ekran olduğu gibi sarı ünlem emojisi ile “Doğrulanmamış Kaynak” ibaresini göreceksiniz. Bu durumda size gelen mailde hiçbir yere tıklamamanız gerekiyor!

foto 4
Fotoğraf 4

Eğer bu mail size gerçekten Binance’den geldiyse yeşil tik emojisi ile “Doğrulanmış Kaynak” ibaresi göreceksiniz. Bu durumda gönül rahatlığı ile hareket edebilirsiniz ve size gelen maildeki talimatlara uyabilirsiniz.

foto 5
Fotoğraf 5

Son olarak Binance’in bu özelliğini ve web site linkini unutmamak için bu postu mutlaka kaydedin.

Eğer bu postu gerçekten faydalı bulduysanız lütfen beğenin ve ilgilenen arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın! ❤️

Kripto Para Borsalarında Oltalama Dolandırıcılığına Dikkat!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!