Kripto Para Topluluğu, Yerli Borsaları Açıklama Yapmaya Çağırıyor!

Kripto Para
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda ülkemizde kripto paralar ile ilgili yapılacak olan düzenlemeler hakkında konuşuluyor. Hatta kripto sektöründe önde gelen kişiler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeler gerçekleşmişti. Bunlara ek olarak geçen gün düzenlenen Çalıştay’ın da detaylarını siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık.

13 Şubat yani dün erken saatlerde gündeme bomba gibi düşen bir olay yaşandı. Basına sızdırıldığı iddia edilen yasa taslağı nedeniyle gözler yerel kripto para borsalarına çevrildi. Kripto para topluluğu, yerel borsaların açıklama yapması için baskıda bulundu ve bu olay atılan binlerce tweet sonrasında Twitter’da gündeme girdi.

Bu olayın ana sebeplerinden birisi, tasarıda yer alan ve yatırımcıları zor duruma sokacak olan maddelerin, yerel borsalar tarafından teklif edildiğinin düşünülmesi oldu. Kripto para sektöründe önde gelen isimler açıklamalarda bulundu.

Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştay’ında sunum yapan Ahmet Usta;

“Mevcut şekliyle yasalaşırsa ülkemize büyük zarar verecek kripto varlık yasa tasarısı arkasında, yerli kripto para borsalarının etkisi olduğuna dair iddialar var. Tüm borsalarımızın bu “tasarı” hakkında görüşlerini kamuoyuna açıklamasını talep etmeli ve beklemeliyiz.” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Ayrıca Avukat Sima Baktaş da Ahmet Usta’ya destek verdi.

Çalıştay’da yer alan önemli isimlerden bir diğeri olan Volkan Korkmaz ise Usta’nın tweet’ini alıntılayarak;

“Daha önce de dile getirmiştik fakat yerli borsalardan hala bir ses çıkmadı.

Spot ışıklarını kendi üstlerinden bizlere yöneltmeye devam ediyorlar. Konu sizi pek ilgilendirmiyormuş gibi davranmanız doğru değil.

Tasarı hk. görüşlerinizi duymak istiyoruz!” şeklinde söylemde bulundu.

Mecliste kripto para sektörünün önde gelenleri ile yapılan toplantıda yer alan Kamile Uray ise, iddialara göre, basına sızdırılan kanun taslağının olumsuzluk içeren maddelerin yoğunlukta olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, Twitter’da 225 bin takipçiye sahip olan Barış Büyüktaş ise, Uray’ın tweet’ini alıntılayarak kendisine destek verdi ve şu açıklamalarda bulundu;

“Ortada yine bir görsel dönüyor yasadan geçer geçmez bilinmez ama Taslağı Türk borsalarına hazırlattığınız için o Türk borsalarında kendiniz alır satarsınız artık. Bir çok basit yolu var bu işlerin. Yurt dışında şirket kurar o şekilde devam ederiz. Çözüm çok basit.”

BtcTurk CEO’su Açıklama Yaptı

Türkiye’de faaliyet gösteren yerel kripto para borsalarından birisi olan BtcTurk’ün CEO’su Kerem Tibuk, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

“Yine birileri deli saçması bir belgeyi paylaşarak BtcTurk’ün, rakip yabancı borsaların yasaklanması için lobi yaptığı yalanını tekrar piyasaya sürmüşler. Bu iddia baştan aşağı yalan, hatta tam tersi geçerli ama ben bunu söylemekle yetinmeyeceğim ve sebeplerini de paylaşacağım.

BtcTurk dünyanın en başarılı, en karlı ve en hızlı büyüyen kripto alım satım platformlarından biri. Türkiye’nin de piyasa değeri olarak en değerli şirketlerinden biri. Hem de bu kadar rekabetçi bir piyasada. Kısaca böyle bir şeye ihtiyacı yok.

Paylaşılan taslak, BtcTurk dahil tüm yerli kripto alım satım platformlarının sonunu getirecek deli saçması bir taslak. Bitcoin’i Türkiye ile tanıştıran bir firmanın bunu bilemeyecek olduğunun düşünüyorsanız zeka sorununuz var demektir.

Ben, şahsen, hayatımda devlet sayesinde, devletin imkanlarını kullanarak veya devleti rekabeti engelleyen bir araç olarak kullanarak para kazanmadım, kazanmayı da para çalmakla eşdeğer görürüm. Yeterince param var, fazlasına ihtiyacım yok.”

Tibuk’a bu sözlerinden dolayı eleştiriler yağmaya devam ediyor. Özellikle ‘zeka sorununuz var demektir’ ve ‘yeterince param var’ sözlerine tepkiler geliyor.

BtcTurk’ün, CoinMarketCap’in en büyük borsalar sıralaması arasında 55. sırada olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca borsanın güvenilirlik puanı 10 üzerinden 4,9 olarak puanlanmış durumda. Son 24 saatte borsanın hacminde yüzde 16 düşüş gerçekleşmiş.

Kaynak: CoinMarketCap

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!