Kripto Para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Diyanet İşleri Başkanı, Kripto Paranın Caiz Olup Olmadığını Açıkladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ali Erbaş Kripto Paranın Caiz Olup Olmadığını Açıkladı!

Bitcoin ve kripto piyasasının geçtiğimiz yıllarda ciddi bir ivme kazanması ve benimsenmesi sonucu kripto varlık piyasasının Türkiye’deki popülaritesi arttı. Bu durum da, ciddi gelir sağlayan ve bazı yatırımcıların milyoner olmasına sebep olan kripto paranın caiz olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yakın zamanda katıldığı bir canlı yayında bu konuya açıklık getirdi. Diyanet İşleri Başkanı’na göre, “şu an itibariyle tam anlamıyla güvenilir olmadığından, kripto paranın kullanımının caiz olmadığı” düşünülüyor. Erbaş, şu an bu konuda herhangi bir netlik olmadığının da belirtiyor.

Ali Erbaş, insanların “çok rahat ve güvenli” bir şekilde kripto parayla işlem yapacağı bir ortam olmaması ve bu sebeple yatırımların olası bir saldırıya sebep olma ihtimali, insanın insana zarar verme olasılığının olması gibi sebeplere dikkat çekiyor. Böyle bir olayın söz konusu olması sebebiyle “şu anda caizdir denilemediği” belirtildi. Erbaş, bu konuyu bir uzman yardımcısına “tez konusu olarak verdiklerini, bunun şu an tez olarak hazırlandığını” söylüyor. Sonuç olarak, şu zaman diliminde kripto paralar için “caiz” diyemediklerini belirterek bu konuyu sonlandırdı.

Metaverse ile Kâbe Ziyareti De Sorulan Sorular Arasındaydı

Kâbe, metaverse üzerinden erişilebilir bir yer haline geldi. Bu durum da, metaverse üzerinden Kâbe’ye gidildiğinde hac ibadetinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Birçok uzman, bu olayın gerçek bir ibadet yerine geçmeyeceğini belirtti, ancak manevi olarak Kâbe’yi görmek için iyi bir fırsat olduğu da dile getirildi.

Metaverse evreni gün geçtikçe popülerleşirken Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş ise bu konu hakkında, “Haccın şartlarının kesinlikle yerine getirilmesi gerektiğini” belirtti. Bu sebepten ötürü, metaverse evreni üzerinden bu ibadeti gerçekleştirme olayının, hac ibadetin yerini almasının mümkün olmadığına, ve sonuç olarak sanal bir şekilde hac ve herhangi bir ibadetin gerçekleşemeyeceğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamasını ise buradan görebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanı, Kripto Paranın Caiz Olup Olmadığını Açıkladı!