kripto para yatırımcısı

Kripto Para Yatırımcısı 5 Günde 250 Bin Dolar Kaybetti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para yatırımcısı Mart ayında gerekleşen düşüş sebebiyle 5 gün kadar çok kısa bir zaman içerisinde yaklaşık 250.000 dolar para kaybetti.

Kripto para yatırımcısı parasını hedge fonuna verdi

Bitcoin (BTC) yatırımcısı Vlad Matveev, geçen sene kripto para piyasasına çok yüklü miktar ile giriş yaptı. Daha sonra ise Vlad Matveev önce bir araştırma sürecine girişti ve araştırmanın neticesinde yüklü miktarda olan parasını Cryptolab Capital isimli bir hedge fonu (serbest yatırım fonu)’na verdi.

kripto para yatırımcısı
Vlad Matveev Cryptolab Capital’a yatırım yaptığında hedge fonun un yönetici kadrosu bu şekildeydi. Fakat Cryptolab Capital zaman içerisinde web sitesindeki bu sayfayı kaldırdı. https://cryptolab.capital/#executives (Bu sayfa artık yok)

Vlad Matveev bu hedge fonuna 2019 yılının Haziran ayında yatırım yaptı ve aradan sadece birkaç geçmesine rağmen herhangi bir kazanç sağlayamadı. Vlad Matveev yatırımının büyük bir kısmının sabit olarak kaldığını fark etti ve 2020 yılının Şubat ayında bu fonun yöneticileri ile bir araya gelerek bu fondan çıkmak istediğini yöneticilere ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

kripto para yatırımcısı
Hedge fonu Cryptolab Capital yatırımcılarına 2019 yılına kadar ciddi oranlarda kazanç sağlamıştı. Fakat yukarıdaki grafikte de görülebileceği üzere yatırımcılarına 2019’dan sonra kayda değer kazanç sağlayamadı.

Tüm parasını kaybetti!

Tüm bu olanlar aslında kripto para yatırımcısı Vlad Matveev’in, Cryptolab Capital fonundan çıkmak istediğini söyledikten sonra gerçekleşti. Vlad Matveev’in Medium platformu üzerinden paylaştığı açıklamalarına göre kendisi fondan ayrılacağını ifade ettikten sonra Cryptolab Capital yöneticilerinden bir cevap aldı ve zaten tam bu sırada Vlad Matveev yatırımının tamamen yok olduğunu ve tüm parasını kaybettiğinin farkına vardı.

Vlad Matveev’un Medium paylaşımına göre Cryptolab Capital fonunun yöneticileri, olayların şu şekilde gerçekleştiğini açıklıyor:

“7 Mart’ta “Stakannik” isimli kullandığımız algoritma XBTUSD’de uzun pozisyon almaya başladı. 8 Mart’ın sonunda, algoritma konumu 3X AUM’a getirdi ve ertesi sabah fon yöneticileri bu pozisyonu manuel olarak kapatmaya karar verdiler. Fakat likidite buharlaştı. Fon yöneticileri ise 10 Mart gecesine kadar sadece bu pozisyonların sadece üçte birini kapatmayı başarabildiler. Geri kalan kısmı ise 11 Mart tarihinde fon yöneticileri limitli satış emri vermeye çalıştılar. Fakat 12 Mart tarihinde ise piyasa tamamen çöktü (Bitcoin’in 3.700 dolara kadar düştüğü gün) ve fon yöneticileri o anda piyasa fiyatı üzerinden satış yapmaya çalıştılar ama yapamadılar, çünkü BitMEX borsası piyasadaki işlem emirlerini işlemedi ve reddetti. Sonuçlar olarak borsa tüm pozisyonları otomatik olarak tasfiye etti.”

Buharlaşan likidite yüzünden fon yöneticileri satış işlemi gerçekleştiremediler ve zaten Bitcoin fiyatı 3.700 dolara düştükten sonra iş işten geçmiş oldu. Vlad Matveev bu haberi aldıktan sonraki süreci ise şöyle açıklıyor:

“Fon yöneticileri BitMEX’ten herhangi bir çekim işlemi yapılmadığı bilgisini onayladılar ve tüm param gerçekten buharlaşmış.

Tabii ki, paramı bu hedge fonuna vermeden önce riskleri kabul ettiğim ve her şeyi kaybedebileceğimi bildiğim formu imzaladım. Fakat ben bu hedge fonuna kaldıraçlı Bitcoin işlemi yapsınlar diye paramı vermedim. Kendim uygulamayacağım yatırım stratejilerini onlar uygulasınlar diye verdim. Lakin onlar riski bölmek yerine yani farklı farklı algoritmalar ile işlem yapmaktansa gidip paranın tamamını son derece volatil olan bir üründen pozisyon almak için kullandılar. Bu hatayı özellikle tecrübesiz yatırımcılar sürekli yaparlar ama deneyimli kurumsal yatırımcılar yapmazlar. Dolayısıyla bu işte bir gariplik olduğunu düşünüyorum.”

Kripto para yatırımcısı Vlad Matveev bu işte bir gariplik olduğunu düşünmeye başlayınca Cryptolab Capital ekibinde yer alan yatırımcıları araştırmaya başladı. Alex Butmanov isimli varlık yöneticisinin üzerinde özellikle durdu ve diğer yatırımcılarından Alex Butmanov’dan şikayetçi olduklarını tespit etti. Vlad Matveev şimdi ise kendisi gibi tüm parasını Alex Butmanov yüzünden kaybetmiş olan yatırımcılara ulaşmaya çalışıyor.

Kripto Para Yatırımcısı 5 Günde 250 Bin Dolar Kaybetti!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.