Merakla Beklenen Kripto Taslağı Sızdırıldı: Avukat Sima Baktaş Maddeleri Açıkladı!

Kripto Taslağı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarına yeni düzenleme getirmek için uğraşlar devam ediyor. Mecliste gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızlı bir şekilde görüşülmesini istediği yasanın taslağı ortaya çıktı.

Gündemdeki kripto taslağına göre, izinsiz şekilde kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen gerçek ve tüzel kişilerin yetkilileri hakkında üç yıldan beş yıla kadar hapis, 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Kripto para alım satım veya transfer işlemlerini kurul tarafından yetkilendirilmemiş hizmet sağlayıcılarında yapan kullanıcılara 20 bin liradan az olmamak üzere işlem tutarı kadar ceza verilebilecek.

SPK’ya Yetki Verilecek

İzinli kripto para hizmet sağlayıcısı olmak isteyen kuruluşlar SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almak zorunda olacak.

SPK, kripto platformlarında listelenecek, delist edilecek ve delist olan varlıkları elden çıkarma zorunluluğuna ilişkin kararlarda yetkili olacak.

 • Kripto para işlemleri yani blok zinciri üzerindeki gerçekleşen her işlem sadece SPK’nın izin verdiği sağlayıcılar arasında gerçekleşecek. Aksi takdirde kullanıcıya para cezası uygulanacak.
 • Platformlarda listelenecek veya delist olacak varlıklara SPK karar verecek. Delist olan varlıkları elden çıkarmak gerekecek ve buna da SPK karar verecek.
 • Kripto para hizmet sağlayıcıları SPK’dan izin almak zorunda olacak.

20 Yıl Hapis Cezası Gündemde

Kripto taslağına göre, faaliyet izni kaldırılmış olan borsalar, müşterilerini zarara uğrattığında alacakları hapis ve adli para cezası belli oldu.

Her ne sebeple olursa olsun müşterilerini zarara uğratmaları zimmet olarak kabul edilecek. Bu kişiler hakkında 10 yıldan 20 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilmesi planlanıyor. Taslakta kripto varlıkların zimmet suçuna özel soruşturma usulü de belirlendi.

Yurt Dışında Hesabı Olanlara 6 Ay Süre Verilecek

Kripto para borsaları, ikincil düzenleme yürürlüğe girene kadar faaliyet göstermeye devam edecek.

İkincil düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yeni platform kurulamayacak. Kanunun yürürlüğünü izleyen altı ay içinde yurt dışı kuruluşlarda hesapları bulunan, Türkiye’de ikamet eden kişiler hesaplarını ve hesaplarda bulunan kripto varlıklarını izinli kuruluşlara aktarmak için süresi olacak.

Yetkilendirilmiş kuruluşlar dışındaki cüzdanlardan yetkilendirilmiş kuruluşlara transferler en geç kurulca ilk faaliyet izninin verildiği tarihi takip eden altı ay içinde yapılabilecek.

Avukat Sima Baktaş ise kripto taslağın hakkında Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Kripto Yasa tasarısının son haline göre:

 1. Kripto Para Sağlayıcıları SPK’dan izin almak zorunda olacak
 2. Hangi kripto paraların listeleneceği veya delist olacağı SPK’nın denetiminde olacak
 3. Bankalar kripto para saklama hizmeti verecek
 4. İzinsiz faaliyette hapis ve para cezası
 5. Yabancı Borsaların faaliyetleri için de izin alması gerektiği (bu madde kaldırılmış olabilir)
 6. Kripto Para Hizmet Sağlayıcı YK ve Kurucuların şahsi sorumluluğu (Bankaların tabi olduğu düzenleme gibi)
 7. Siber saldırı zararlarında YK’nın kusur esasına dayalı şahsi sorumluluğu
 8. Kripto Para işlemlerinde teminat ve limit belirleme yetkisi
 9. Alınan Komisyon gelirine ek olarak yıllık gelirden pay verme
 10. Sorumlulara özel soruşturma usulleri
 11. Reklam yönetmeliğine uyumluluk şartı gibi genel düzenlemeler mevcut.

Avukat Sima Baktaş bazı maddelerin yasalaşması halinde Mülkiyet Hakkı ve Sözleşme Özgürlüğü’nü ihlal edeceğini de paylaştığı tweet dizisine ekledi.

2
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!