Merkez Bankası

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Üzerinde Çalışıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Dijital Türk Lirası konusunda önemli bir gelişme kat ettiklerini açıkladı.

TCMB Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi üstünde ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (BİLGEM) ile birlikte çalışıyor.

Projenin başarılı olması durumunda Dünyada bir ilk olacağı ve dışarıya pazarlanabileceği de açıklamalar arasında yer aldı.

Dijital Türk Lirası için ilk faz denemelerinin de yakında başlanacağı söylendi. Bu ilk denemelerin 2022 yılı içerisinde tamamlanıp sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

Diğer ülkelerin çalıştıkları CBDC‘lerden (Merkez Bankası Dijital Paraları) farklı olarak Dijital Türk Lirası’nın blok zincir teknolojisini kullanacağı bilgisi de verildi.

Bir örnek olarak tıpkı kripto paralarda olan soğuk cüzdanlar gibi Dijital Türk Lirası’nın da yüzük gibi bir eşyanın içinde saklanarak alışverişlerde kolaylık ve güvenlik sağlanacak.

Kripto paraların kabul edilme oranının Dünya ortalamasının üstüne bir ülke olarak Türkiye, bu projede başarı sağlarsa sektör liderlerinin arasına girebilir.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Üzerinde Çalışıyor!