Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Kararı Yayınladı! Detaylar Nedir?

Türkiye
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Lirası karşılığında ticari amaçlı kredilere yüzde 10 olarak uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, sitesinde Türk Lirası haricindeki diğer para birimleri yükümlülükleri için menkul kıymet tesisi ve zorunlu karşılıklar hakkında resmi bir bilgilendirme metni yayınladı.

Metinde şu tarz bilgilendirmelere yer verildi:

”24 Haziran’da devreye alınacak olan teminat havuzunda Türk lirası sabit kıymetlerin ağırlığını arttıran uygulamayı tamamlayıcı nitelikte bir uygulama olarak bankalar, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edeceklerdir. Bu uygulama ile liralaşma stratejisi kapsamında para politikasının etkinliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. İlk tesis 29 Temmuz tarihinde gerçekleşecektir. Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla 23 Nisan 2022 tarihli basın duyurusuyla paylaşılan Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltilmiş olup, tesisi 8 Temmuz’da gerçekleşecektir.”

Menkul Kıymet Tesis Oranı Yüzde 3 Olarak Yenilendi!

Söz konusu bildiride; menkul kıymet tesisine tabi yükümlülük tutarının hesaplanması, menkul kıymet tesis oranı, süresi, herhangi bir yanlış durumda yaptırım uygulanması ve istisnai durumlar gibi konular yer aldı. Açıklamalara göre, hesaplanan yükümlülük tutarı için menkul kıymet tesis oranı yüzde 3 olarak belirlendi

Bunlara ek olarak, Merkez Bankası tarafından belirlenen usul ve esaslara göre bankalar tarafından hesaplanacak gerçek ve tüzel kişi yabancı para mevduat/katılım fonundan vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüşüm oranına göre ilave olarak menkul kıymet sağlanacak.

İlave edilecek menkul kıymet tesis oranı gerçek ve tüzel kişi dönüşüm oranı ayrı ayrı olmak üzere yüzde 5’in altında kalan bankalar için 7 puan, yüzde 5-10 arasında olan bankalar için 2 puan olacak şekilde belirlendi.

Menkul Kıymetlerin Belirlenen Zamanda Tesis Edilememesi Durumu

Bankalar tarafından; menkul kıymetlerin süresinde tesis edilmemesi ya da eksik tesis edilmesi, yapılacak incelemeler sonucu tesis edilecek menkul kıymetlerin eksik hesaplandığının tespit edilmesi durumunda, eksik tesis edilen menkul kıymetlerin 3 katı tutarında ABD doları cinsinden mevduat, Merkez Bankasınca açılan bloke hesaplarda menkul kıymetlerin eksik tesis edildiği süreler dikkate alınarak faizsiz olarak tutulacak.

Cezai faiz oranı, tesis döneminin ilk günü Merkez Bankası’nın ilan ettiği en yüksek gecelik borç verme faiz oranının 1,50 katsayısıyla çarpımı sonucu hesaplanan oran olacak şekilde belirlendi. Söz konusu tebliğ, 24 Haziran’da yürürlüğe girecek.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!