bitcoin

Pentagon’dan Bitcoin Ödüllü ‘İsyanı Bastırma’ Oyunu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de George Floyd adlı Afro Amerikalının polis tarafından öldürülmesi ile başlayan protesto dalgası bütün ülkeye yayılırken, medyaya sızan bir belge,  Pentagon’un (ABD Savunma Bakanlığı) Amerikan askerleri için bugünkü olaylara şaşırtıcı derecede benzeyen atmosferde geçen sanal bir savaş oyunu geliştirdiğini ortaya çıkardı. Yayınlanan belgeye göre oyun, 2018 yılında yapılmış.

The Intercept’te 6 Haziran‘da yayınlanan belgeye göre Pentagon’un Hava ve Deniz Stratejik Özel Programı (JLASS), 2018 yılında Joint Land adlı bir oyun geliştirmiş. Oyunun senaryosuna göre, 1990’ların ortalarında doğan Z Kuşağı üyelerinden oluşan oyuncular, “Zbellion” adı verilen bir isyanı bastırmaları karşılığında, Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

ABD’nin 2020’lerdeki “farazi” durumunda geçen oyunda, kripto parayı destekleyen çeşitli dernekler, finansal kuruluşlar, siyasi partiler ve kâr amacı gütmeyen kurumlar, oyunculara hedef olarak tanımlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Açığa çıkan Pentagon belgelerine göre, söz konusu “sanal isyan Zbellion’da isyancılar, kara para aklama faaliyetlerinden elde ettikleri ulusal paraları Bitcoin’e dönüştürmek için bazı yazılımlar kullanıyor” ve “Bazı değerli alıcılara küçük bağışlar” yapıyor. Bu değerli alıcılar da saldırganların finansal ihtiyaçlarını karşılıyor.

2020’de yaşanan protestolara çok benziyor

Coronavirüs salgını ve ABD Başkanı Trump’ın Kongre’deki destekçileri sayesinde yükselen otoritesinden çok önce, 2018’de yapılmış olmasına rağmen, oyunun arka planı, ABD’de bugünlerde kripto parayı destekleyen güçleri hedef alıyor.

Oyunun geliştiricisi JLASS, vatandaşlar geleneksel bilgi ağlarına güvenlerini yitirdikleri sırada, “onları şaşırtmak ve güvensizlik yaratmak amacıyla resmi web sitelerine hatalı veya yanıltıcı bilgi sağlayan” hükümetlerden bahsediyor. Oyunun senaryosu, Trump’ın, gerçekleri gizlemek için sosyal medyayı kullanma girişimlerini tam olarak tasvir ediyor.

Oyunun üzerine kurulduğu Zbellion ise “adaletsizlik ve yolsuzluğu ortaya çıkartmayı” amaçlayan protesto yürüyüşleriyle başlıyor. ABD’nin her yanında bugün de George Floyd’un öldürülmesini protesto amacıyla büyük kalabalıklar, adalet talebiyle büyük şehirlerde gösteriler düzenliyor.

Bitcoin’i kimler protesto aracı olarak görüyor?

2020’de, artık  “huzursuzluk ve güvensizlik hissine” kapılarak kripto paraya yönelen kesim, sadece “gençler” değil.

Bitcoin, bundan sonra geleneksel finans kurumlarına karşı tepki gösteren her yaştan herkesin protesto aracı olabilir. Buna en çarpıcı örnek ise aynı zamanda kripto para yatırımcısı olan bir YouTuber’ın, ABD’deki “totaliter tiranlıktan” kaçmak için Pasifik Okyanusu ortasındaki bir ada olan Saipan’a taşınması oldu.

Pentagon’dan Bitcoin Ödüllü ‘İsyanı Bastırma’ Oyunu
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.