Popüler Uygulama TikTok’tan Şok Eden Kripto Para Yasağı

tiktok
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü sosyal medya uygulaması TikTok, diğer finansal hizmetlerle birlikte platformunda her türlü kripto para birimi reklamını yasaklamak için harekete geçti. Bu gelişme TikTok’un kripto paralarla ilgili reklamları ilk yasaklayışı değil daha önce de buna benzer yaklaşımlar olmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Popüler sosyal medya ağı, Cuma günü yeni yönergeler yayınlandıktan sonra, Kripto para Influencer’larının artık TikTok’ta kripto para projelerini tanıtmasına izin vermeyecek.

TikTok kripto para reklamlarını yasaklıyor

İçerik yayımlama politikasını güncelleyen TikTok, aşağıda listelenen tüm finansal ürün ve hizmetlerin artık kendi platformunda yer almayacağını duyurdu; 

  • Kripto para birimleri
  • Kripto para borsaları
  • Piramit-ponzi sistemler
  • Küçük yatırımla çabuk zengin olma sistemleri
  • Kredi kartları
  • Krediler ve diğerleri.

Son raporlara göre, TikTok üzerinden tanıtılan bu yüksek riskli yatırımların ve çabuk zengin olma şemalarının kurbanlarının birçoğunun genç insanlar olması üzerine, Birleşik Krallık Mali Yürütme Kurumu (FCA) son zamanlardaki bu can sıkıcı eğilimle ilgili endişelerini dile getirdi.

Finansal dolandırıcılık faaliyetlerinin durdurulması

TikTok, bu içerik politikasını güncellemesindeki amacın sosyal ağda tanıtılan kripto paralar ile ilgili ve yatırım dolandırıcılıkları ile sistemlerinin artışını sona erdirmek olduğunu ifade ediyor. Fakat bu gelen doğrudan yasaklama bildirimi kendi ürün ve hizmetlerini tanıtmak için bu platformu kullanan diğer legal finans kuruluşlarını da etkileyecek. 

Bu sosyal medya uygulaması, 2020’deki Dogecoin yükselişinden sonra “meme”lerden alınan ilhamla ortaya çıkan kripto para birimlerini tanıtmak için tercih edilen bir platform haline geldi.

Daha önce bir TikTok fenomeni kendi kitlesine DOGE’un “değerinin çok düşük” olması sebebiyle tanıtmıştı ve takipçilerini DOGE satın almaya davet etmişti. Bu tanıtımdan birkaç gün sonra DOGE %100’ün üzerinde değer artışı yakalamıştı. 

Bu TikTok fenomenin DOGE için yaptığı bu tanıtımın başarılı olmasının ardından diğer taklitçi kişiler bundan ilham alarak DOGE gibi değer artışı yakalamak için diğer TikTok fenomenlerine ödeme yaparak reklam kampanyası yapmaya başladılar.

TikTok, kripto para reklamlarını yasaklayan ilk sosyal medya platformu değil

Aynı zamanda, TikTok kripto para reklamlarını yasaklayan ilk sosyal medya platformu değil. 2018’de Facebook, ICO çılgınlığı sırasında kripto para birimi hizmet ve ürünlerini tanıtan tüm reklamları yasaklamıştı. Sosyal medya devi Facebook, aynı yıl içinde daha sonra bazı kripto para reklam yasaklarını kaldırmış olsa da 2020’de Bitcoin (BTC) ile ilgili içeriği tekrar sansürlediği görüldü.

Bunların yanı sıra, Google, 2018’de kripto para reklamlarını yasakladı, ancak geçen ay kripto para cüzdan ve borsalarının platformunda tekrar reklam yayınlamasına izin vermeye başladı.

Ancak, finans ve kripto para ile ilgili kurumların, hizmet ve ürünlerini dünyanın en büyük arama motorunda tanıtmadan önce FinCEN’e (Mali Suçlar Yürürlük Ağı) kaydolmak ve diğer GoogleAds politikalarına uymak gibi bazı gereksinimleri karşılamaları bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!