BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$42,523.04
+0.21%
$2,945.88
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$23.22
-0.26%
$362.57
-0.87%
$5.08
-1.28%
$4.12
-0.84%
$40.03
-0.99%
$42,520.41
+0.2%
$2,945.69
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$1.00
0%
$1,081.98
-1.48%
$229.16
-0.39%
$48.61
-0.23%
$116.98
-1.05%

Rus Bankasından Blockchain Destekli ATM Atağı!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, Blockchain destekli ATM sistemi duyurdu.  

Sberbank, Rusya’nın en köklü ve en eski bankası olarak bilinir. Ülkede bireysel mevduat hesapların neredeyse yarısını kendi bünyesinde barındırmaktadır. Banka 14 binin üzerinde şube ve 77 bin ATM ile ülkede hizmet vermektedir. Bankanın başında ise Rusya’nın eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı yer almaktadır. Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Herman Gref, Blockchain teknolojisine bir hayli ilgi duyan biri. Teknolojiyi her alanda takip ediyor ve bazı sistemlere entegre olmasını düşünüyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Rus bankası ilk blockchain destekli ATM sistemine mi sahip olacak? 

Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Herman Gref’in blockchain teknoloji ile yakından ilgilenmesi işleri daha da kolaylaştırıyor. Banka tarafından gerekli yatırımın yapılacağı düşünülüyor. Sadece teknik olarak ATM’lerin Blockchain’e uygun şekilde donatılmış olması gerekir.

atm

‘’Görüntü tanıma ve Blockchain teknolojisinin çalışması için Nvidia Cuda destekli grafik kartına ihtiyaç vardır.’’ 

Bitcoin (BTC) için ATM kavraması aslında yeni değil. Fakat Blockchain teknolojisi için ATM’ler yeni bir süreç anlamına gelmektedir. Ancak kafalarda bir soru var. Neden Blockchain teknolojisi için bir grafik kartına ihtiyaç var? 

Ortada bir kripto para sorunu mu var? 

Şu an Rusya da kripto para ile ilgili bir belirsizlik hakim. Konuşlan konu ise, Sberbank kendi kripto para birimini mi çıkaracak, yoksa hükümet bankayı bir kripto ağı olarak mı kullanacak? Bu soruya yanıt aranıyor. 

Coinzilla Banner (728x90)

Yapılan diğer bir açıklamada grafik kartlarının sadece yüz tanıma için kullanılacağı belirtildi. Görüntü tanımasının yanında biyometrik kimlik doğrulaması da yapacaktır. 

Blockchain sayesinde ATM işlemleri kayıt altına alınacak 

Waves Enterprise Blockchain platformu pazarlama başkanı Matyev Voytov, ATM’lerde kullanılacak Blockchain teknolojisi ile beraber kullanıcıların her işlemleri kayıt altına alınacağını söyledi. 

Voytov, ‘’Grafik kartının kullanımı daha çok madencilik işlerinde yapılabilir. CBDC ya da Sberbank kendine ait kripto para biriminin verilme olasılığı pek gözükmüyor. Ayrıca Rusya Vergi Dairesi yakın zamanda Blockchain ile beraber kredi verme işlemleri hızlanacak.’’ açıklamasını yaptı. 

Altcoin Çıkarmak İçin Uygulanabilir 

Grafik kartı ile ilgili bir açıklamada Ergo Blockchain platform kurucu ortağı Alexander Chepurnoy’dan geldi: 

‘’Madencilikte bazı kriptografik algoritmaların işlenmesi için kullanılabilir. Fakat ATM’lerde neden buna ihtiyaç olduğunu kestiremiyorum. 

Bitcoin madenciliğinde etkili şekilde kullanmak pek mümkün değil. Fakat altcoin için kullanılabilir. Ergo (EFYT), Grin (GRIN) ya da Ravecoin (RVN) gibi para birimlerinde mücadele edilebilir.’’ 

Spekülasyonlara dikkat 

Rusya CBDC ihraç etmek niyetinde ise bunu ilk olarak Sberbank bilecektir. Ülkenin her yerinde şubesinin olması Sberbank’ı birçok alanda en iyisi yapıyor. Sberbank ile beraber ATM’ler de yeni bir kavram gelişebilir. ATM’ler kripto para birimlerine yeni bir madencilik ağı oluşturabilir mi, sorusu geliyor. 

Rus milletvekilleri dijital varlıklar için yeni bir yasa tasarı sundu. Yasa tasarısı dijital varlıkların yasadışı cirosunu cezalandırmayı hedefliyor.  

Belli başlı spekülasyonlar yaşansa da asıl sorun, ihale dokümanlarındaki basit hatalar olmayı sürdürüyor. 

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler

Yoruma kapalı.