Rus Rublesinden Tarihi Çöküş! Rus Borsaları Açılmadı!

Ruble
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün, Batı’nın Ukrayna’yı ele geçirmesi nedeniyle Rusya’yı cezalandırma ve tecrit etme hamlesini yoğunlaştırmasıyla Rus rublesi dolar karşısında tarihi bir çöküş yaşadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa ülkesine yönelik en büyük saldırının dördüncü günü olan Pazar günü nükleer silahlı kuvvetleri tam alarma geçirmesinin ardından, yatırımcılar ABD doları ve yen gibi daha güvenli para birimlerine akın etti.

Son günlerde ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Japonya, Kanada ve Avustralya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısına yönelik uluslararası öfkeye yanıt olarak Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım yayınladı. 

Bazı bankaların uluslararası SWIFT ödeme sistemini kullanması yasaklandı, Rusya merkez bankasının döviz rezervlerini kullanması yasaklandı, Rus resmi medya yayınları yasaklandı ve Rus uçuşlarının Avrupa toprakları üzerinden uçması yasaklandı. 

Rusya Rublesi, ABD doları başına yüzde 41 düşüşle 117’ye kadar geriledi.

Rus Borsaları Açılmadı!

Edinilen bilgilere göre, Rusya merkez bankası bugün yaptığı açıklamada, finansal piyasadaki düşüşü kontrol altına almak istediği için aracılarının yabancılardan satış emri vermesini engellediğini doğruladı. Ancak yasağın ne zaman kaldırılacağı konusunda bilgi verilmedi. Ayrıca, likiditeyi artırmak için yerel banka rezervlerinde 733 milyar ruble (8,78 milyar dolar) serbest bırakacağını söyledi.

Merkez bankası ayrıca, Rusya borsalarında alım satım işlemlerinin sabah seansı için açılmayacağını ve hisse senedi alım satımının devam edip etmeyeceğini bugün 13:00’da yapacakları toplantıdan sonra açıklayacağını söyledi. Ülkenin referans Moex endeksi geçen hafta dörtte bir oranından fazla düştü.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!