sabitkoinler

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. Sabitkoinlerin Yüzde 80’i Bu Adreslerin Kontrolünde!

Sabitkoinlerin Yüzde 80’i Bu Adreslerin Kontrolünde!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CoinMetrics tarafından en son yayınlanan araştırma raporunda, kripto para dünyasındaki en değerli sabitkoinler hakkında önemli tespitler yer alıyor. Verilere bakılırsa piyasa değeri en yüksek beş sabitkoin servetinin en az yüzde 80’i aslında oldukça küçük bir kitle tarafından yönetiliyor.

Araştırmaya göre, sabitkoin kullanılarak yapılan para transferlerinin yaklaşık yüzde 20’lik bir oranı 100 doların altında. Bu ise, sabitkoinlerin bir ödeme aracı olarak önemli ölçüde kabul görmeye başladığını gösteriyor.

Rapor, ayrıca Paxos (PAX) ağında yapılan 100 işlemden en az 40’ının Multi-Level Marketing (MLM) Ponzi adlı bir saadet zinciriyle bir şekilde bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Sabitkoinlerin Servet Dağılımı Nasıl?

Raporda, Gemini Doları (GUSD), Binance USD (BUSD), Huobi Doları (HUSD), Tether (USDT) ve USDK gibi sabitkoinlerin toplam arzının yüzde 80’inden fazlasının yalnızca 6 adres tarafından kontrol edildiği bildiriliyor.

Araştırmalara göre, diğer sabitkoinler ile kıyaslandığında çok daha geniş bir kitle tarafından kullanılan USDT’nin Ethereum tabanlı versiyonu, servetinin yüzde 80’ini temsil eden 1600 adresi ile rakiplerini geride bırakıyor. Her biri yaklaşık 200 adresi olan USD Coin (USDC) ile TrueUSD (TUSD) bu noktada ikinci ve üçüncü sıraya yerleşirken, USDT’nin Omni tabanlı versiyonu ise 150’den fazla hesabıyla dördüncü sırada yer alıyor.

yeniiiii
Sabitkoinlerin servet dağılımı. Kaynak: CoinMetrics

Sabitkoinler ile yapılan transfer işlemlerinin toplam sayısına bakıldığında, kripto para cüzdanlarının yüzde 20’si ile gerçekleştirdiği yüzde 80 transfer oranıyla USDC, en çok dağıtımı olan ikinci sabitkoin olurken, onu son dönemde yükselişe geçmekte olan Omni tabanlı USDT ve GUSD ile yaklaşık yüzde 15’lik bir orana sahip olan TUSD takip ediyor.

yeniiii 22222
Sabitkoinlerde kullanılan adreslerin dağılımı. Kaynak: CoinMetrics
Ancak, daha yakından incelendiğinde, Paxos’un en aktif iki adresinin MMM BSC Ponzi adlı bir saadet zinciri ile doğrudan bağlantılı olduğu görülüyor. Son bir yıl içinde kullanıcı faaliyetlerindeki artış oranı ise Paxos ağında yapılan mevcut işlemlerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.
yeni 1
MMM BSC ile bağlantılı olan Paxos işlemlerinin yüzdesi. Kaynak: CoinMetrics
Bunun yanı sıra CoinMetrics, USDT’nin Tron tabanlı versiyonundaki en aktif adreslerin, ağ üzerinde yapılan işlemlerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan “kar payı” ödemeleriyle de ilişkili olduğunu tespit etti.

Sabitkoin transferlerinin en az yüzde 20’si 100 doların altında

CoinMetrics tarafından incelenen 10 sabitkoinden 8’i ile yapılan transferlerin en az yüzde 20’sinin değeri 100 doların altında.

HUSD ve BUSD dışında kalan tüm sabitkoin transferlerinin yüzde 4’ünden daha azı, 100.000 doları aşıyor. 100.000 doların üzerindeki transferler, HUSD ağındaki işlemlerin yüzde 35’inden fazlasını oluştururken, BUSD işlemlerinin ise yaklaşık yüzde 17’sini kapsıyor.

Sabitkoinlerin Yüzde 80’i Bu Adreslerin Kontrolünde!
Yorum Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!