Samsung Bitcoin Madenciliği İçin Çip Üretecek! İşte Detaylar!

Samsung
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsung New3sroom Perşembe günü yaptığı açıklamada, Samsung’un 3 nanometre dökümhane işlemcisi üretimine girişinin başladığını ve Güney Koreli şirketin bu hafta Gate-All-Around tabanlı yonga setleri üretmeye başlayacağını medyaya sundu.

Elektronik devleri, Bitcoin madenciliğine yardımcı olabilecek yonga setlerinin oluşturulmasını tamamlamaya yönelik hızlı ilerleme kaydediyor. Şirket, 2022’nin ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında yeni girişimi ima etti.

Üretilecek Çipler Bitcoin Madenciliğini Geliştirebilir!

Samsung’un 3 nanometre işlemci üretme kapasitesi, muhtemelen bazı Bitcoin madenciliği zorluklarını hafifletecek.

5nm işlemiyle karşılaştırıldığında, birinci nesil 3nm teknolojisi güç kullanımını yüzde 45’e kadar azaltabilir, performansı yüzde 23 artırabilir ve alan boyutunu yüzde 16 azaltabilir.

İkinci nesil 3nm teknolojisi, güç tüketimini yalnızca yaklaşık yarı yarıya azaltabilir, performansı yüzde 30 artırabilir ve alanı yüzde 35 azaltabilir.

Dört yerine sadece üç yüzey kullanan FinFET (yüzgeç şekilli alan etkili transistör), bugüne kadar ticari olarak en başarılı teknik olmuştur. Bildirildiğine göre, şirketin en son iyileştirmesi daha dar kapılara ve daha kesin mevcut düzenlemelere izin veriyor.

Samsung Electronics’in Foundry Business başkanı Dr. Siyoung Choi ise şunları söyledi:

”Yeni nesil teknolojilerin üretime uygulanmasında liderliğimizi göstermeye devam ederken Samsung hızla büyüdü… MBCFET ile dünyanın ilk 3nm prosesi ile bu liderliği sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Güney Kore‘deki en büyük şirketin, bu hafta Bitcoin madenciliği için en verimli ekipman olan uygulamaya özel entegre devreler (ASIC’ler) için üç nanometre (3nm) çip deneme üretimine başlayacağı bildirildi.

Kaynaklara göre, şirketin üretim hacmi hala düşük ve ana üretimden daha fazla test çalıştırması gerçekleşiyor.

PanSemi, Samsung’un İlk Müşterisi Oldu!

Raporlara göre Samsung’un ilk müşterisi, Bitcoin madenciliği için kullanılan ASIC’leri tasarlayan Çinli ASIC üreticisi PanSemi oldu.

Samsung’un en büyük müşterisi Qualcomm’un da teknoloji için rezervasyon yaptırdığı ve iki şirketin Qualcomm’un istediği zaman katılabileceğini kabul ettiği ancak taahhütte bulunmadığı bildirildi.

Bu Çipler Neden Önemli?

Bu yonga setlerinin Bitcoin madenciliğinde hayati bir rol oynaması bekleniyor ve bu da endüstri liderleri arasında yeni teknolojiler üretmek için yoğun bir rekabete yol açıyor.

Blockscale, Intel’in tanıttığı yeni bir Bitcoin madenciliği işlemcisinin adıdır. Intel, çipin SHA-256 karmasında daha fazla enerji ve verimlilik üretebileceğini de sözlerine ekledi.

Güney Koreli şirket, yakında piyasaya sürülecek ürünüyle, özel çipler de üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ile rekabet edecek.

Siemens Digital Industries Software’in IC-EDA bölümünün başkan yardımcısı Joe Sawicki, Samsung Newsroom tarafından şunları söyledi:

“Siemens, ilk geliştirme aşamasından bu yana mevcut yazılım platformlarımızın Samsung’un yeni 3 nanometre işlem düğümü üzerinde çalışmasını sağlamaya yardımcı olmak için Samsung ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyor.”

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.