featured

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Senatör Lummis, ABD Borç Tavanını Artırırken Bitcoin Var Olduğu İçin Şükrediyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Biden borç tavanını yükseltmek için bir yasa tasarısı imzalarken, Senatör Lummis, Bitcoin’in bir karşı önlem olarak var olduğuna şükretti.

Haftalarca süren tartışmaların ardından ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta başlarında ABD’nin borç tavanını yükseltmek için bir yasa tasarısı imzaladı. Ülkenin temerrüde düşmesine (tekrar) izin verirken, Senatör Cynthia Lummis işlerinde hayal kırıklığı gösterdi. Fiat paranın neden başarısız olduğuna ve alternatif olarak Bitcoin’i neden sevdiğine ateşli bir konuşma ile yanıt verdi.

Aşılmaz Borç

The Hill’in bildirdiği gibi, Beyaz Saray, planlanan bu durumu kesintiye uğrattıktan sonra borç tavanını Aralık ayına yükseltmek için oy kullandı. Biden yönetimi yetkilileri, Pazartesi gününe kadar gündeme getirilmediği takdirde ülkenin aylarca süren ekonomik toparlanmayı silerek durgunluğa girebileceğini vurguladı.

Karar, genel olarak Senato Demokratlarının lehinde, Cumhuriyetçilerin ise karşı olduğu bir karardı. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnel, Aralık ayında Cumhuriyetçileri daha fazla genişlemeye karşı birleştirme sözü verdi.

Ancak Senatör Cynthia Lummis, tasarıyı parti sınırlarını aştığına inandığı daha büyük bir sorunun parçası olarak görüyor. Perşembe günü Kongre’ye hitaben yaptığı konuşmada  ülkenin yakında borcunu tamamen karşılayamayacağını iddia etti. 21. yüzyıl boyunca her iki partinin başkanlarıyla birlikte artan borç, ülkenin GSYİH’sini aştı.

Lummis, bunun “ulusların gerilediği nokta” olduğunu iddia etti.

“Önümüzde tarihin derslerini alarak ve harekete geçmeyerek doların düşmesine izin vereceksek… gerçekten sorumsuzuz.”

ABD’li senatör, doların çöküşü durumunda bunun yerine “fiat olmayan para birimlerinin” gelişebilmesini sağlamak istediğini belirtti.

Cynthia Lummis. Kaynak: CNBC

Bitcoin ABD’yi Kurtarabilir mi?

Lummis, konuşması sırasında dijital para birimine olan ilgisinin hükümet kontrolünden bağımsız olmasından kaynaklandığını açıklıyor.

“Bizimki de dahil olmak üzere hükümetlerin sorumsuzluğunu aşan Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için Tanrıya şükürler olsun. Bu, baş gösteren, öngörülebilir, büyük meseleyi ele alma sorumluluğumuzun bir suçlamasıdır.”

Ağustos ayında Lummis, kripto para birimine olan gerçek inancını kanıtlayarak Bitcoin’e kişisel olarak 100.000 dolarlık yatırım yapmıştı. Daha önce, yıllar önce 300 dolardan satın aldığı beş BTC’ye sahip olduğunu itiraf etmişti.

Bitcoin, uzun süredir sabit arzına karşın enflasyonist itibari para birimlerine bir alternatif olarak övülüyor. JPMorgan’a göre, son zamanlarda büyük kurumlar tarafından altından daha üstün bir enflasyon koruması olarak kabul edildi.

Senatör Lummis, ABD Borç Tavanını Artırırken Bitcoin Var Olduğu İçin Şükrediyor!