Nureddin Nebati

Sızdırılan Bilgilere Göre, Nureddin Nebati’den Endişe Duyuluyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yeni Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye Türk Lirasındaki değer düşüşünü nasıl durduracağına yönelik stratejisinin detayları sorulduğunda, alışılmadık bir cevap verdi.

Televizyonda gerçekleşen röportajda, soruya yanıt olarak,

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

“Şimdi bir sayı vermeyeceğim.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Gözlerime bakabilir misin? Ne görüyorsun?… Ekonomi, gözlerdeki ışıltıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, yükselen enflasyon ve para biriminin değerinin düşmesinden kaynaklı olarak yeni atadığı Bakan’ın böyle bir yanıt vermesi alışılmışın dışındaydı.

Nebati iki hafta önce işletmelere verdiği demeçte, “Ortodoks politikaları bir kenara bıraktık, artık bunlar heterodoks politikalar” dedi ve enflasyonla mücadelenin daha düşük değil daha yüksek oranlar gerektirdiğini söyleyen ana akım ekonomi teorisine aykırı olan oran indirimlerine atıfta bulundu.

Göreve başladığından beri yaptığı birçok konuşma ve televizyon röportajından birinde, “Başkalarının bize çizdiği yolda değil, kendi yolumuzda ilerleyeceğiz” dedi.

Muhalif politikacılar ve yabancı ekonomistler de dahil olmak üzere hükümeti eleştirenler, bu düşüncenin Türkiye için tehlike oluşturduğunu ve Erdoğan’ın Nebati’yi atayarak piyasaları daha da sarstığını söylüyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’a hitaben yaptığı konuşmada,

“Ekonomiye güven aşılamak yerine, herkesi korkutan adımlar attınız.

Milletimiz vurulurken, ekonominin başına getirdiğiniz ‘Nebati Kuyruklu Yıldızı’ gözlerindeki ışıltıdan utanmadan söz ediyor.”

Hükümete yakın bazı kaynaklar bile, Türkiye’nin böylesine çalkantılı bir zamanda ekonomiyi yönetmek için daha piyasa dostu birisini seçebileceğini söyleyerek endişelerini dile getirdiler.

Nebati’ye bu söylemlere yanıt verip vermeyeceğini sormak için ulaşılmaya çalışıldı ancak geri dönüş alınamadı ve Maliye Bakanlığı sözcüsü, bakanın rolüyle ilgili sorulara yanıt vermedi. Erdoğan’ın ofisi yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Türk Lirası geçtiğimiz senenin son haftalarında dolar karşısında 18’in üzerine çıktıktan sonra rekor bir düşüş yaşadı, ardından 10’un biraz üzerine çıktı ve tekrardan dolar karşısında 14 TL seviyelerine ulaştı.

AK Parti’de üst düzey bir yetkili, Nebati’nin küresel ekonominin “zor bir durumda” olduğu ve yeni düzenlemeler uyguladığı, Cumhurbaşkanı ile yakın çalıştığını ve liranın çöküşünü engellediğini söyledi.

Yetkili, “Bazı karamsar yorumlar yapılıyor ve Nebati’nin bunu hak ettiğini düşünmüyorum” dedi.

Sızdırılan Bilgilere Göre, Nureddin Nebati’den Endişe Duyuluyor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.