Solana

Solana Ağı Neden Durduruluyor? Düzeltilmesi İçin Yeni Adımlar Yolda!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana ağı en son kesintisini 1 Haziran’da yaşadı. Solana Mainnet Beta nedeniyle blok oluşturmayı bıraktığı anda durum tekrarlandı. Bu durum, blok zincirinin çevrimdışı kullanıma yönelik belirli bir işlem özelliğini nasıl idare ettiğini yöneten, dayanıklı işlemler özelliğindeki bir çalışma zaman hatası tarafından oluştu.

Bu dayanıklı olmayan işlemleri devre dışı bıraktıktan sonra, doğrulayıcılar ağı dört buçuk saat sonra yeniden başlatmayı başardı. Yani ertesi gün, Türkiye saatiyle 16:00’da blok üretimi yeniden başladı ve ağ operatörleri sonraki birkaç saat içinde müşteri hizmetlerini geri bildirime devam etti.

Son kesinti, Solana’nın dayanıklı ağını idare etme yeteneğinde bir başarısızlık olduğunu ortaya çıkardı. Ağın doğrulayıcıları, bu gelen istekleri tek bir işlem olarak düşünmek yerine iki ayrı blok yüksekliğinde tek bir işlem olarak iki kez saydılar. Solana’nın fikir birliği mekanizması, bu işin içinden çıkılması imkansız olay yüzünden etkili bir şekilde darbe aldı.

Solana Önemli Bir Adım Atıyor

Verimi artırmak için Solana, örtüşmeyen işlemlerin paralel işlenmesini kullanmaktadır. Artan işlemleri seri olarak yürüten ağlar tarafından kullanılabilir. Solana, işlemlerin iki kez yapılmamasını sağlamak için farklı bir mekanizma kullanır. Dayanıklı olmayan işlemlerin süresinin dolması amaçlanmadığından, çift işlemeyi önlemek için farklı bir yaklaşım gerekmektedir. Ayrıca işlemler sırayla işlenirler.

Dayanıklı nonce işleminin işlenmesi, çalışma zamanında ağın kesinti boyunca ilerlemesini engelleyen bir hatayı ortaya çıkardı. Başarılı bir işlem bu soruna neden olmazdı, ama maalesef işlem başarısız oldu.

Dayanıklı nonce işlem işlevi, aynı durum tekrar ortaya çıkarsa ağın durmasını önlemek için v1.9.28/v1.10.23 sürümlerini devre dışı bıraktı. Azaltma dağıtılana ve özellik gelecekteki bir sürümde yeniden etkinleştirilene kadar dayanıklı nonce işlemleri devam etmeyecek.

Solana Ağı Neden Durduruluyor? Düzeltilmesi İçin Yeni Adımlar Yolda!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.