Solana DeFi’yi Güçlendirmek İçin Merkezi Olmayan Ethereum Köprüsünü Başlatmaya Hazırlanıyor

ethereum
ethereum
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum likiditesi artık Solana’ya ulaşmak için FTX’ten geçmek zorunda kalmayacak.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

FTX Serum sayesinde kısa süre önce dikkatleri üzerine çeken akıllı sözleşme platformu Solana, Ethereum ERC-20 tokenları için merkezi olmayan bir köprü olduğunu söylediği şeyin yakında yayınlanacağını duyurdu.

Wormhole isimli köprü

Wormhole olarak adlandırılan köprü, kullanıcıların farklı blok zincirleri arasında değer aktarmasına olanak tanıyacak ve ERC-20 tokenlarını Solana’nın karşılık gelen SPL standardına çevirecek.

Köprü şu anda büyük bir İsviçre güvenlik firması olan Kudelski tarafından denetleniyor. Solana’nın CEO’su Anatoly Yakovenko açıklama için Ekim ayı sonunda beklendiğini söyledi. 28 Ekim’de bir hackathon’da geliştiricilere köprünün beta sürümü sunulacak ve kısa süre sonra tam sürümünün piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Wormhole, Proof-of-stake ağındaki Solana’nın mevcut doğrulayıcılarından seçilen bir dizi “koruyucu” kullanıyor. Şirket, Wormhole’un ana zincirden trust ve kimlikler ödünç alan bir Yetki Kanıtı ağı olduğunu açıkladı.

Koruyucular, hem blok zincirlerinden veri okumaktan hem de köprünün doğru çalıştığını doğrulamaktan sorumludur. Doğrulayıcıların üçte ikisi belirli bir işlemin doğruluğunu imzaladığında, her iki taraftaki akıllı sözleşmeler transferi tetiklemek için karşılık gelen token miktarlarını basar ve yakar.

Ethereum köprüsü nasıl işliyor

Sistem, Liquid veya RSK gibi Bitcoin yan zincirlerinde görülen federasyon köprüsüne benzer şekilde çalışıyor gibi görünüyor, ancak koruyucular köprüdeki varlıkların doğrudan koruyucusu gibi görünmüyor.

Wormhole nodeları şirketin “zincir dışı bir yönetim sistemiyle kurulduğunu” söylediği yeni koruyucu sete karar verebilir.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Solana şu anda FTX tarafından geliştirilen emir defteri tabanlı merkezi olmayan bir borsa olan Serum’a ev sahipliği yapıyor. Şimdiye kadar Ethereum likiditesi, Solana’ya yalnızca FTX’in ambalajlama hizmeti aracılığıyla ulaşabilirdi. Wormhole, Serum ve diğer protokolleri kullanmak isteyen Traderlar için başka bir seçenek ekliyor.

Yakovenko ayrıca Stardust, Terra, Ramp DeFi, Anchor ve REN dahil olmak üzere şu anda Solana üzerinde inşa edilen birkaç başka DeFi protokolüne de atıfta bulundu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!