ABD

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SON DAKİKA: ABD Rusya’ya Petrol İthalatını Yasakladı! Benzin Fiyatları Artabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Biden 8 Mart Salı günü, Rus kuvvetleri Ukrayna’nın şehirlerine saldırmaya devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ana gelir kaynağını hedef aldı ve ülkenin Ukrayna’yı işgali nedeniyle ABD’nin Rus petrol ve gaz ithalatını yasakladığını tüm dünyaya duyurdu.

Başkan, “Bugünden itibaren ABD’nin Rusya ekonomisinin ana arterini hedef aldığını duyuruyorum” dedi ve “Rus petrol ve gaz enerjisinin tüm ithalatını yasaklıyoruz. Bu, Rus petrolünün ve herhangi bir enerjisinin artık ABD limanlarında kabul edilmeyeceği ve Amerika halkının Putin’in savaş makinesine güçlü bir darbe daha vuracağı anlamına geliyor.” şeklinde açıklamasına devam etti.

Çeşitli kaynaklarda duyurulan yasağın, Rus kömürü için de geçerli olduğu söylendi. Bu yaptırım, ABD’nin petrol rezervlerini serbest bırakma ve arzı artırma çabalarına rağmen, Rus işgalinin ardından gaz fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasının ardından geldi. Bay Biden, kararın Avrupa’daki müttefikler ve ortaklarla fikir birliği içinde alındığını, ancak bazı müttefiklerin “bize katılabilecek durumda olmayabileceğini ifade etti” dedi.

Enerji Bakanlığı’na göre, Aralık ayında Rus petrolü ABD’nin toplam petrol ithalatının yüzde 5’inden azını oluşturdu ve ABD’yi Rus enerjisine Avrupalı ​​emsallerinden daha az bağımlı hale getirdi. Yine de analistler, Rus ithalatının yasaklanmasının petrol fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasına neden olabileceğini düşünüyor. Bay Biden, Rus işgali küresel enerji piyasalarını zorlamaya devam ederken Amerikalıların yakıtta daha yüksek fiyatlar beklemeleri gerektiğini de söylemeden geçmedi.

Bay Biden Salı günü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada verilen karar basit değil, Putin’in savaşı zaten benzin pompasında Amerika halkına her türlü zarar veriyor. Putin Ukrayna sınırlarına askeri yığmaya başladığından beri, Amerika’da benzin fiyatı 75 sent arttı. Ve bu yaptırımla daha da yukarı çıkacak… Burada, Putin’in fiyat artışını en aza indirmek için elimden gelen her şeyi uygulayacağım.”

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi; Salı sabahı Demokrat meslektaşlarına, Temsilciler Meclisi’nin Bay Biden’ın açıklamasından bağımsız olarak Rus petrol ithalatını yasaklayacak bir yasa tasarısını oylayarak ilerleyeceğini aktardı. Meclis sözcüsü, Beyaz Saray’ın kendisine, milletvekilleri yasayı hazırlarken günlerce yasağı ilan edeceğini bildirdiğini söyledi.

Yönetim, enerji fiyatlarındaki ani artışlardan korktuğu için başlangıçta Rusya’nın enerji ithalatına karşı harekete geçmek konusunda arada kaldı. Ancak üst düzey yetkililer geçtiğimiz günlerde, Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki’nin Pazartesi günü yaptığı konuşmada, “Hem içeride hem de Avrupa ve dünyadaki meslektaşlarımız, ortaklarımızla müzakerelerin devam ettiğini” söylemesiyle yasağı uygulamaya istekli olduklarının sinyallerini vermeye başladılar.

ABD ve müttefikleri, işgalin ilk gününden itibaren ülkenin mali sistemini ve Putin de dahil olmak üzere Rus seçkinlerini hedef alarak Rusya’ya karşı cezalandırıcı yaptırımlar uyguladılar.

SON DAKİKA: ABD Rusya’ya Petrol İthalatını Yasakladı! Benzin Fiyatları Artabilir!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!