Rusya

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Visa, Mastercard ve PayPal Rusya’dan Çekiliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Putin’in Ukrayna’ya yönelik “özel askeri operasyonu”nun ardından Rusya’dan ayrılan çok sayıda şirkete Visa, Mastercard ve PayPal katıldı. Hal böyle olunca, Rusların kripto para birimlerine yönelip yönelmeyeceği sorusu devam ediyor.

Visa, Mastercard ve PayPal Rusya’dan Ayrılıyor

İki eski Sovyet devleti arasında savaşın başlamasından bu yana Batı dünyası geçmişten farklı bir yaklaşım benimsedi ve doğrudan çatışmaya dahil olmak yerine yaptırımlar uygulamaya başladı. Ek olarak, sayısız şirket ve kuruluş, Rusya’yı saldırgan olarak adlandırarak Rusya’dan çekilmeye karar verdi.

Yaptırımların ve bu firmaların çoğu finansal açıdan geliyor ve Visa, Mastercard ve PayPal da bu şirketlerden birisi oldu.

Reuters, PayPal’ın 5 Mart’taki yapacağı hareketleri bildirdi ve şirketin Rusya’da Cumartesi günü erken saatlerde hizmetlerini kapattığını açıkladı. Firmanın Başkanı ve CEO’su Dan Schulman, PayPal’ın “Rusya’nın Ukrayna’daki şiddetli askeri saldırısını kınamada uluslararası toplumla birlikte olduğunu” açıkladı.

Şirket, belirli bir süre para çekme işlemlerini destekleyecek ve böylece Rusya merkezli müşterilerin hesap bakiyelerini çekmelerine olanak tanıyacak.

Visa, önümüzdeki günlerde tüm işlemleri durdurma sürecine başladığını söyledi.

Açıklamada,

“Tamamlandığında, Rusya’da verilen Visa kartlarıyla başlatılan tüm işlemler artık ülke dışında çalışmayacak ve Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa kartları artık Rusya Federasyonu içinde çalışmayacak.”

Mastercard ayrıca, mevcut durumu kapsamlı bir şekilde gözden geçirdikten sonra “Rusya’daki ağ hizmetlerimizi askıya almaya karar verdik” dedi.

Firma, bu kararın küresel gözlemcilerin son düzenleyici gerekliliklerinden ve şirketin “Mastercard ödeme ağından birden fazla finansal kurumu engelleme” eylemlerinden kaynaklandığını açıkladı.

Ruslar Kriptoya İlgi Gösterecek mi?

Ulusal bankaların çoğu SWIFT’in dışında tutulurken ve adı geçen şirketler normal iş faaliyetlerini durdururken, Ruslara çok az seçenek kalacak.

Bunlardan biri kripto para birimi endüstrisini kullanıyor gibi görünüyor. Savaş patlak verdikten sonra, Rusya’dan ve Ukrayna’dan dijital varlık ticaret hacimlerinin yeni zirvelere fırladığını iddia eden raporlar ortaya çıktı.

Ayrıca Binance, Kraken ve Coinbase dahil olmak üzere birçok kripto para borsası, en azından şimdilik, Rus tabanlı kullanıcılara hizmet vermeyi durdurmayı reddetti. Aynı zamanda, birçok düzenleyici, oligarkların yaptırımları atlatmak için dijital varlıkları kullanabileceği konusunda uyardı.

Ancak, Ripple CEO’su ve Coinbase CEO’sunun belirttiği gibi, bu pek olası görünmüyor. Bunun yerine, sıradan Rus vatandaşlarının ulusal para birimleri değer kaybederken kriptoya yönelmeleri daha mantıklı görünüyor.

Visa, Mastercard ve PayPal Rusya’dan Çekiliyor!