SON DAKİKA: Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Faiz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Faiz oranı yüzde 14’te sabit tutuldu.

Analistler tarafından da sabit bırakılması tahmin ediliyordu ancak yıl sonu tahminleri hala tartışılıyor.

Yıl Sonu Tahminleri

Yıl sonu için tahmin veren toplam katılımcılardan çoğu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bu yılın sonunda faiz artırmak zorunda kalacağını düşünüyor. Gerçekleştirilen çeşitli anketlere katılan ekonomistlerden bazıları politika faizinin yıl sonunda yüzde 15’e yükseleceğini tahmin ederken diğer bir kesim ise yüzde 20 seviyesine artırılacağını aktardı.

Ekonomistlerin bu konudaki beklentileri 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyona rağmen zirvenin henüz görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceği yönünde. Fakat anketteki katılımcıların bir kısmı da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini korumaya devam ediyor.

Türk Lirası Durumu!

Rusya’nın Ukrayna ile olan savaşının da etkisiyle Türk Lirası uzun süre dar bir alanda hareket etti. Türk Lirası, dolar karşılığında bu yıl yüzde 18 değer kaybetti.

Bugün gün içinde dolar/TL, 16,40 seviyelerinde bulunuyor.

Altın ise, gram fiyatı 972 TL civarında bulunuyor.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!