featured

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

TCMB Üyesi Fatma Özkul Kimdir? Kripto Yatırımcıları için Neden Önemli?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayımlanan son ilanla birlikte, Prof. Dr. Fatma Özkul‘un Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurul Üyeliği’ne atanması, kripto para dünyasında heyecan uyandırdı. Türkiye, dünyanın en büyük kripto para topluluklarından birine ev sahipliği yapmaktadır ve en düşük raporlanan rakama göre 5 milyon tekil kripto para yatırımcısı bulunmaktadır; bu yatırımcıların önemli bir kısmı aktif olarak ticaret yapmaktadır. Üstelik, Türkiye kendi kripto şirketlerini bünyesine katma konusunda da önemli adımlar atmaktadır.

Bu heyecan verici gelişmenin ardında yatan isim, Prof. Dr. Fatma Özkul, kimdir? Finans dünyasında ve akademide sağlam bir geçmişe sahip olan Özkul’un, Türkiye’nin kripto para politikalarını belirlemede nasıl bir rol oynayacağı merak konusu. Bu yazıda, Prof. Dr. Fatma Özkul’un kariyeri, finans alanındaki deneyimleri ve kripto para dünyasındaki yeni göreviyle ilgili detaylara odaklanacağız.

Prof. Dr. Fatma Özkul Kimdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yapan Fatma Özkul, 1978 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Ayazağa Işık Lisesi’nde başlayan Özkul, ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde öğrenim gördü ve 2002 yılında lisans eğitimini tamamladı.

İlginizi Çekebilir: TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) Üyeliğine Kripto Dostu Prof. Dr. Fatma Özkul Atandı!

Yüksek lisansını da yine Marmara Üniversitesi’nde tamamlayan Özkul, 2006 yılında Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. 2012 yılında Muhasebe Bilim Dalı’nda doçent unvanını kazanan Özkul, 2018 yılında profesör unvanını aldı.

vdfd

2007-2021 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Özkul, bu süreçte çeşitli kurumlarda müdür ve müdür yardımcılığı gibi önemli pozisyonlarda bulundu. 2020-2021 akademik yılı itibarıyla Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı’nda akademisyen olarak görevine devam eden Özkul’un, denetim ve muhasebe alanlarında ulusal ve uluslararası alanda çeşitli yayınları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Fatma Özkul ve Kripto Para

Kripto paraların geleceği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni üyesi Prof. Dr. Fatma Özkul ile daha da parlak hale geliyor. Sektöre hakimiyeti, sorunları ve ihtiyaçları anlama yeteneğiyle bilinen Özkul, kripto paraların önemli bir figürü olarak öne çıkıyor. Üstelik, Ocak ayında açıklanması beklenen kripto yasası öncesinde atanan Özkul’un liderliğindeki TCMB, yatırımcıları anlamsız kısıtlamalardan, sektörü sıkıntıya sokan kurallardan koruma potansiyeline sahip bir konumda.

Fatma Özkul’un kripto para alanındaki etkinliği sadece görevinden ibaret değil. Kripto Varlıklar Muhasebesi, İşletmelerde Hile Riski Yönetimi ve Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları isimli üç kitabı bulunan Özkul, Platin Dergisi tarafından 2023 yılında düzenlenen Yılın En İyi İş Kitapları Ödül Töreni’nde “Kripto Varlıklar Muhasebesi” kitabıyla Yılın En İyi Finans ve Ekonomi kitabı ödülünü kazandı.

frfrfr

Türkçe ve İngilizce lisans ve lisansüstü programlarda Finansal Muhasebe, Uluslararası Muhasebe Standartları, Uluslararası Raporlama, Muhasebe Denetimi, Blokzincir Teknolojisi ve Kripto Varlıklar, Kripto Varlıklar Muhasebesi gibi dersler veren Özkul, kripto düzenlemelerinin eşiğinde TCMB için kritik bir figür olarak öne çıkıyor.

Ve işte Prof. Dr. Fatma Özkul’un konuşmacı olarak yer aldığı bazı etkinlikler;
  • “Kripto Paraların Muhasebeleştirilmesi ve Vergilendirilmesi”
  • “Kripto Varlık Piyasası ve Bankacılık Sektörü: Fırsatlar, Tehditler”
  • “Kripto Varlıklarda Regülasyonlar” (SOLANA Hacker House-Türkiye Şubat 2023)
  • Dijital Paraların Geleceği (TESAM Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi-Türkiye Kasım 2023)
  • “Dijitalleşen Çağda İşletmelerin ve Paranın Dönüşümü” (TESAM- Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi-Türkiye Aralık 2022)

Prof. Dr. Fatma Özkul bunlar ve bunların benzerleri olan kriptoya odaklanan birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı.

TCMB Üyesi Fatma Özkul Kimdir? Kripto Yatırımcıları için Neden Önemli?
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!