altın karşılığı olacak

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Teksas Milletvekilleri Altın Karşılığı Olacak Devlet Dijital Para Birimi Önerdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yasa tasarılarına göre, sorumlu kişi veya kuruluş, çıkartılmış ve dolaşımda olan tüm dijital para birimi birimleri için yeterli miktarda altın rezervi tutmak zorundadır. Yani dijital para birimi ile ilgili herhangi bir sorun yaşanması durumunda, dijital para birimine karşılık gelen altın rezervleri kullanılarak para birimlerinin değeri korunacaktır.

Altın karşılığı olacak devlet dijital para birimi

Teksas’ta iki milletvekili altın karşılığı olacak devlet dijital para birimi oluşturmak için benzer yasa tasarıları sundular. Bu altın destekli bir eyalet bazlı dijital para birimi oluşturma adımı bazı Amerika Birleşik Devletleri milletvekillerinin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) getirilmesine yönelik itirazlara rağmen atıldı. Yani, Teksas’ta altın destekli bir dijital para birimi oluşturulması hedefleniyor, ancak ABD genelinde bir merkez bankası dijital para birimi oluşturma fikrine bazı milletvekilleri karşı çıkıyor.

Senatör Bryan Hughes, 10 Mart’ta Senato Yasa Tasarısı 2334’ü tanıttı, Temsilci Mark Dorazio da aynı gün House Bill 4903’ü sunarak, fiziksel altının kesirli bir eşdeğer miktarının önerilen dijital para birimini destekleyeceğini belirtti.

“Yasa tasarıları, çıkartılan her bir dijital para birimi biriminin, güven altında tutulan bir troy ons altının belirli bir kesir miktarını temsil ettiğini” belirtmektedir. Yani dijital para birimi, belirli bir fiziksel altın rezervi tarafından desteklenecek ve her bir birimi, altın rezervinin belli bir kesir miktarına karşılık gelecek şekilde tasarlanmıştır.

yasa tasarisi
Yasa tasarılarından birinin metni. Kaynak: capitol.texas.gov

Yasa tasarısı, bir kişi belirli bir miktarda dijital para birimi satın aldığında, denetçinin bu parayı eşdeğer miktarda altın satın almak için kullanacağını açıklıyor.

Satın alan kişi daha sonra denetçinin alıcıdan aldığı parayla satın aldığı altın miktarına eşit dijital para birimi alır.

Bir dijital para birimi biriminin değeri, işlemin yapıldığı zamandaki uygun kesirli bir troy ons altının değerine eşit olmalıdır.

Yasa tasarısında, “Tanımlanan altın miktarı, ihraç edilmiş ve henüz para ya da altın karşılığı geri alınmamış tüm dijital para birimi birimlerinin altın karşılığı için yeterli olacak şekilde korunacaktır.” ifadesi yer alıyor.

Bu ifade, belirli bir miktarda dijital para birimi ihraç edildiğinde, ihraç edilen dijital para birimlerinin her bir birimine karşılık gelen altın miktarının rezerv olarak tutulması gerektiğini belirtir. Bu şekilde, dijital para birimi sahipleri altın talep etmek istediklerinde, ihraç edilen tüm dijital para birimlerinin altınla geri alınabilmesi için yeterli miktarda altın rezervi bulunacaktır.

İlginizi Çekebilir: XRP’de Ralli Kaldığı Yerden Devam Edebilir! l İbrahim COŞAR

Bu bölümün yönetim maliyetlerini karşılamak için “gerekli herhangi bir oranda” ücret belirlenebileceği eklendi.

Tasarılardan hiçbiri kabul edilmemiş veya oylamaya sunulmamış olsa da, her iki milletvekili de bu yasanın “1 Eylül 2023’te yürürlüğe gireceğini” belirtiyor.

Son zamanlarda, birçok Amerika Birleşik Devletleri milletvekilleri, ABD’nin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasına karşı çıktı.

Florida Valisi Ron DeSantis, 20 Mart’ta düzenlediği bir basın toplantısında CBDC’lerin hükümete “daha fazla güç” vereceğini belirtti ve bunun hükümete “tüm tüketici faaliyetlerine doğrudan bir görünüm” sağladığını da ekledi.

Aynı zamanda, Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, Fed’in “doğrudan tüketiciye” yönelik bir CBDC başlatmasını engellemek için bir tasarı sundu ve dijital para birimleri politikasının finansal gizliliği koruduğundan, doların egemenliğini sürdürdüğünden ve yeniliği teşvik ettiğinden emin olmanın “her zamankinden daha önemli” olduğunu belirtti.

Teksas Milletvekilleri Altın Karşılığı Olacak Devlet Dijital Para Birimi Önerdi!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!