blokzincir çalışmaları

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ticaret Bakanı Açıkladı: Blokzincir Çalışmalarına Başladık!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan birkaç gün önce bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin 2019 yılı dış ticaret raporunu açıkladı.

Tükiye’nin 2019 yılı toplam ihracatının 180 milyar 468 milyon dolara denk geldiğini söyleyen Bakan bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 2.04 oranında daha fazla olduğunu söyledi. Bakan Pekcan bu verilerin yanı sıra 2020 yılı ile alakalı bazı açıklamalar yaptı ve Blokzincir (Blockchain) teknolojisinden bahsetti.

2019 yılı dış ticaret rakamları 

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin geçen yıl dış ticaret alanında çok iyi bir performans sergilediğini söyledi ve 2019 yılına ait resmi rakamlar ile ilgili bu açıklamayı yaptı:

“2018’de rekor kırmıştık, bu sene o rekorun da üzerine çıktık. 2019 yılı ihracatımız yüzde 2,04 artışla 180 milyar 468 milyon dolar oldu.”

Bakan Pekcan, ihracat verilerinin yanında ithalat verilerini de açıkladı ve Türkiye’nin ithalatta da iyi bir performans sergilediğini ifade etti:

“Dış ticaret açığımız da yüzde 44,9 düşerek 54 milyar 323 milyar dolar iken 2019 sonunda 29 milyar 926 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dolayısıyla ülkemizin dış finansman ihtiyacına 24 milyar 397 milyon dolarlık pozitif katkı yapmış bulunmaktayız. İhracatın ithalatı karşılama oranı da 9,3 puan artarak yüzde 76,5’ten yüzde 85,8’e yükselmiştir.”

Bakan’ın yaptığı açıklamalara göre Türkiye’nin geçen yılın ilk 3 çeyreğindeki verileri itibarıyla net ithalat, ülkenin büyüme oranına yüzde 4.7’lik bir katkı sağladı.

Blokzincir çalışmaları (Blockchain)

Bakan Pekcan, yaptığı bu açıklamaların ardından 2020 yılında ihracat alanında yapılması planlanan çalışmalardan bahsetti ve bunların içerisinde Blokzincir çalışmaları da yer aldı.

İhracat alanında dijital dönüşüm için yeni çalışmaların devreye alındığını söyleyen Bakan Pekcan, bu çalışmalar kapsamında dış ticaret uygulamalarının yapılıp geliştirileceğini söyledi ve şuna değindi:

“Devlet Destekleri Yönetim Sistemi 1 Ocak itibarıyla devreye alındı. Bakanlıktan alınacak her türlü destek online olarak sistem üzerinden sonuçlandırılabilecek.”

Yapılan açıklamlara göre Ticaret Bakanlığı 2020 yılında Blokzincir teknolojisi ile ilgili de yeni projeler planlıyor. Dış ticaretin kolaylaştırılması için yapılacak blokzincir çalışmaları için AB, Singapur ve Güney Kore veri ve belge paylaşımı gerçekleştirmek için görüşmeler sürüyor. Bakan’ın bu konu hakkında ki açıklaması ise şu şekilde:

“Kolay İhracat Platformu’nun ilk fazının bu yılın ilk 6 ayında, ikinci fazının da yıl sonuna kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Blokzincir uygulamalarıyla dış ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalara başladık. AB, Singapur ve Güney Kore ile veri ve belge paylaşımı için görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bazı pilot projeleri uygulamaya başladık. Bakanlığımızın desteklerinin basit bir dille anlatıldığı ‘kolaydestek.gov.tr’ adresinden bilgi veriyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti 2019 Yılı Dış Ticaret Raporu’nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ticaret Bakanı Açıkladı: Blokzincir Çalışmalarına Başladık!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!